XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

SN: nie każdy proces przerywa okres zasiedzenia służebności przesyłu

SN: nie każdy proces przerywa okres zasiedzenia służebności przesyłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sądowy proces o wynagrodzenie za korzystanie przez firmę energetyczną z cudzego gruntu nie wstrzymuje biegu okresu zasiedzenia służebności przesyłu na rzecz tej firmy - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy.

Zasadniczo termin nabycia własności w drodze zasiedzenia zależy od tego, czy nieruchomość była w czyimś posiadaniu w dobrej czy złej wierze. W pierwszym wypadku musi upłynąć do zasiedzenia 20 lat, w drugim 30 lat.

Źródłem sprawy, która trafiła do SN, był wniosek firmy Energa Operator o zasiedzenie służebności przesyłu na jednej z działek w okolicach Olsztyna. Właścicielka działki kupiła ją we wrześniu 1990 r. od Skarbu Państwa. Na działce znajdował się słup i przewody napowietrzne linii wysokiego napięcia, zbudowane jeszcze w latach 80. ub. wieku.

Kobieta wystąpiła z pozwem przeciwko firmie energetycznej o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z jej gruntu. Swoje roszczenia wyceniła łącznie na 100 tys. zł. W odpowiedzi firma energetyczna zgłosiła do sądu wniosek o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu na tej działce.

Sąd I instancji uwzględnił wniosek firmy i stwierdził, że zasiedzenie nastąpiło we wrześniu 2010 r. Właścicielka działki sprzeciwiła się takiemu postanowieniu sądu - argumentowała, że bieg terminu zasiedzenia został przerwany w 2009 r., kiedy to złożyła pozew o wynagrodzenie za korzystanie z jej gruntu.

Sąd II instancji oddalił jej sprzeciw. Podobnie stało się ze skargą kasacyjną - w czwartek Sąd Najwyższy oddalił ją w całości (sygn. IV CSK 88/13). W uzasadnieniu SN wskazał, że nie mogło dojść do przerwania biegu okresu zasiedzenia służebności przesyłu.

Sędzia Marian Kocoń przypomniał, że właścicielka wytoczyła pozew o zapłatę za bezumowne korzystanie z gruntu. Dlatego - jak powiedział - "istotą problemu jest to czy taka +akcja zaczepna+ prowadzi do zmiany stanu prawnego nieruchomości. Odpowiedź brzmi - nie" - powiedział Kocoń.

SN przyznał, że zgodnie z kodeksem cywilnym bieg okresu zasiedzenia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem, podjętą bezpośrednio "w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia". Jednak - zdaniem SN - czynność ta powinna dotyczyć tego samego rodzaju roszczeń. Tymczasem w tej sprawie nie chodziło o uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości, a jedynie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu. "Nie może więc być mowy o przerwaniu okresu zasiedzenia dla służebności" - powiedział sędzia Kocoń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SN: nie każdy proces przerywa okres zasiedzenia służebności przesyłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!