Spalarnia odpadów w Poznaniu z pozwoleniem na użytkowanie

Spalarnia odpadów w Poznaniu z pozwoleniem na użytkowanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał w środę pozwolenie na użytkowanie poznańskiej spalarni śmieci. Spalarnia może rozpocząć normalną pracę i starać się o status regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) ma nastąpić pod koniec roku. Spalarnia będzie obsługiwać mieszkańców stolicy Wielkopolski i okolicznych gmin. Docelowo ma utylizować 210 tys. ton odpadów rocznie.

Wartość inwestycji realizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego to 725 mln zł.

Spalarnia już przetwarza odpady w ramach tzw. gorącego rozruchu. Inwestycja realizowana jest przez firmę SITA Zielona Energia, należącą do międzynarodowego koncernu Suez. Spółka będzie eksploatować spalarnię przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomość wraz z instalacją zostanie przekazana Poznaniowi.

"Decyzja ta umożliwia zakończenie rozruchu próbnego przez spalarnię, uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, oraz uzyskanie statusu regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych" - powiedziała w środę Aida Januszkiewicz-Piotrowska, wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Docelowo obiekt będzie mógł wytwarzać rocznie ok. 130 tys. MWh prądu, oraz 300 tys. GJ ciepła, co odpowiada zapotrzebowaniu kilkudziesięciotysięcznego osiedla.

Pozwolenie wydano po rozpatrzeniu odwołania spółki SITA Zielona Energia. Przed wydaniem decyzji, na wniosek wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, skontrolowano budowę oraz przeprowadzono wizję terenową. Wojewoda zapoznał się również z harmonogramem prac związanych z rozbudową układu komunikacyjnego sąsiadujących ze spalarnią ulic Bałtyckiej i Gdyńskiej.

"Inwestor spalarni złożył odwołanie od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o odmowie udzielenia pozwolenia na użytkowanie. Inwestycja budziła zastrzeżenia głównie z powodu utrudnień komunikacyjnych na obecnie modernizowanych ulicach w pobliżu spalarni. Do wojewody dochodziły w tej sprawie głosy ze strony mieszkańców Poznania i gminy Czerwonak" - powiedziała Januszkiewicz-Piotrowska.

Jak dodała, biorąc pod uwagę znaczenie tej inwestycji dla aglomeracji poznańskiej, oraz deklaracje władz Poznania dotyczące udrożnienia komunikacji w rejonie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, wojewoda wielkopolski uznał za celowe wydanie decyzji o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie. Wziął pod uwagę m.in. niekorzystne konsekwencje ewentualnego braku pozwolenia, np. finansowe dla metropolii poznańskiej.

Spalarnia jest częścią budowanego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami. Cały projekt kosztuje ponad 1 mld zł. To największy projekt inwestycyjny Poznania i pierwsza inwestycja na taką skalę realizowana w Polsce przez samorząd w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spalarnia odpadów w Poznaniu z pozwoleniem na użytkowanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!