PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Społeczny wymiar procesu wdrażania energetyki jądrowej w Polsce

Autor: Sylwia Mrozowska, Barbara Kijewska, Tomasz Besta
25-11-2014 20:47
Społeczny wymiar procesu wdrażania energetyki jądrowej w Polsce
Fot. Fotolia
Tabela 1. Konflikty wokół techniki - klasyfikacja według funkcji

Artykuł koncentruje się na analizie czynników społecznych, które mogą mieć wpływ na proces wdrażania programu energetyki jądrowej oraz innych technologii energetycznych. W artykule przybliżone zostają badania nad społecznym rozumieniem nauki (Public Understanding Science Technology - PUS lub Science, Technology, Society - STS) oraz główne problemy związane z komunikacją o ryzyku związanym z nowymi technologiami. Zaprezentowany jest również model wzmacniania społecznego w odniesieniu do ryzyka oraz dyskutowane są ważniejsze czynniki psychologiczne, polityczne i społeczne wpływające na ocenę ryzyka związanego z wdrażaniem technologii energetycznych. Artykuł kończy się wnioskami odnośnie współpracy badaczy zajmującymi się różnymi obszarami nauki i technologii (włączając nauki społeczne) w procesie planowania wdrażania technologii energetycznych.

W styczniu 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej1. Program zawiera harmonogram wybudowania dwóch elektrowni jądrowych oraz przygotowania pod inwestycje infrastruktury regulacyjnej i organizacyjnej. Celem artykułu jest wprowadzenie do problematyki społecznego wymiaru procesu wdrażania energetyki jądrowej.
Zakładamy, że poza wymiarem politycznym, ekonomicznym i technologicznym wymiar społeczny będzie ważnym parametrem wpływającym na powodzenie rządowego programu.

Do czynników społecznych, które mogą mieć wpływ na proces wdrażania programu energetyki jądrowej zalicza się: uwarunkowania historyczne, kulturę, styl życia, integrację społeczeństwa, klimat polityczny, podział władzy, orienta-

cję polityczną obecnych władz, stopień zainteresowania i wiedzy polityków i społeczeństwa energetyką oraz zaangażowanie w sprawy energii. Za Zbigniewem Łuckim2 uważamy, że jednym z czynników spowalniających procesy wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych w Polsce jest niedostateczne zainteresowanie polskiej nauki społecznej (ekonomii, politologii, socjologii, psychologii) problemami energii. Potwierdza to jeden z niewielu polskich badaczy relacji nauka-technika-społeczeństwo Lech Zacher pisząc, że: ciągle jeszcze w polskiej i nie tylko tradycji socjologicznej i politologicznej ani technika, ani jej relacja zę społeczeństwem nie stanowią znaczącego obiektu analizy3. Do pozostałych barier rozwoju należy niski poziom świadomości energetycznej polskiego społeczeństwa4.

Problematykę społecznego rozumienia nauki i technologii (Public Understanding Science Technology - PUS lub Science, Technology, Society - STS5), jako konieczności dla funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie przemysłowym - podjęto w latach 70. XX w. Perspektywa PUS wykracza poza kwestię rozumienia procesów i metod nauki i techniki oraz poziomu ich znajomości w społeczeństwie, mierzonej badaniami opinii publicznej, dotyczy również wiedzy o instytucjach naukowych i organizacjach, strategiach komunikacyjnych i formach absorpcji nowej wiedzy przez opinię publiczną. Przegląd wyników dotychczasowych badań w obszarze PUS i STS pozwala wyróżnić najważniejsze czynniki psychologiczne i społeczne, które są szczególnie istotne dla kształtowania się postaw wobec nauki i technologii oraz wpływają na percepcję zagrożeń z nimi związanych.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

29 947 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

736 248 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP