Spore zmiany we wspieraniu oszczędzania energii

Spore zmiany we wspieraniu oszczędzania energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

1 października 2016 r. weszła nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, która wprowadziła znaczące zmiany w zasadach wspierania efektywności energetycznej. Pierwsze miesiące funkcjonowania nowych przepisów komentują eksperci: Arkadiusz Węglarz z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, ekspert Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) oraz prof. dr hab. inż. Tadeusz Skoczkowski, kierownik Zakładu Racjonalnego Użytkowania Energii z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

- Praktycznych różnic pomiędzy starą a nową, obowiązująca od 1 października 2016 r., ustawą o efektywności energetycznej jest kilka. Poprzedni system premiował inwestorów za to, że podjęli ryzyko inwestycji w zakresie efektywności energetycznej, a nowy - zachęca do nowych inwestycji. Można z niego skorzystać tylko przy nowych projektach. Wyjątkiem jest okres przejściowy, obowiązujący do 30 września 2017 r., kiedy spóźnialscy mogą jeszcze występować do prezesa URE o białe certyfikaty dla przedsięwzięć, które zostały zakończone w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 30 września 2016 – mówi wnp.pl Arkadiusz Węglarz z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, ekspert Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Jak wyjaśnia, w nowym systemie trzeba przygotować inwestycje i zrealizować je od początku w ramach systemu białych certyfikatów, nie można rozliczyć inwestycji, które zostały wykonane wcześniej.

Chyba najpoważniejszą zmianą, jaką wprowadziła nowa ustawa o efektywności energetycznej, była zmiana w systemie funkcjonowania systemu tzw. białych certyfikatów. W starym systemie białe certyfikaty uzyskiwało się w przetargach, w nowej ustawie z przetargów zrezygnowano, dlatego wydaje się, że nowy system jest prostszy. Nowy system białych certyfikatów obejmuje tylko nowe planowane przedsięwzięcia przenoszące oszczędność finalnej.

- Stare rozwiązanie było dość skomplikowane i było kosztotwórcze, ponieważ organizowano przetargi, które ktoś w URE musiał obsługiwać. Patrząc na liczbę przyznanych certyfikatów w poszczególnych przetargach widać, że rynek nauczył się tego, w jaki sposób można je uzyskać. Następował wykładniczy wzrost przyznanych białych certyfikatów. W pierwszym przetargu w 2013 r. przyznano zaledwie niecałe 4 proc. dostępnych certyfikatów, w kolejnych przetargach było zdecydowanie lepiej, w czwartym - przeszło 25 proc. (2016 r.) - ocenia prof. dr hab. inż. Tadeusz Skoczkowski, kierownik Zakładu Racjonalnego Użytkowania Energii z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

W dalszej części tekstu czytaj:
  • jak po nowemu będą wyglądać białe certyfikaty;
  • czy należy obawiać się ich nadpodaży;
  • czy oszczędzanie energii będzie się opłacać;
  • jak szczegółowi będzie wyglądać wsparcie dla biznesu, dla firm energochłonnych, ciepłownictwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spore zmiany we wspieraniu oszczędzania energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!