Sprawa aktywistów Greenpeace protestujacych w PGE - umorzona

Sprawa aktywistów Greenpeace protestujacych w PGE - umorzona
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprawa działaczy ekologicznej organizacji Greenpeace, którzy w poniedziałek zabarykadowali się w gabinecie prezesa PGE w Warszawie, została warunkowo umorzona na rok - zdecydował sąd. Pięcioro obywateli Polski, Czech i Niemiec ma zapłacić w sumie 4 tys. zł na rzecz jednej z fundacji.

Grupa aktywistów wtargnęła do siedziby spółki PGE przy ulicy Mysiej w poniedziałek. Z okna wywiesili baner z logo PGE i tekstem: "Spalając węgiel w ciągu roku zabiliśmy blisko 2000 osób. Przepraszamy".

Działacze zostali zatrzymani przez wezwaną na miejsce policję. Przedstawiono im zarzuty z artykułu 193 kodeksu karnego. Przewiduje on karę grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku dla osoby, która wdziera się m.in. do cudzego pomieszczenia lub wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza.

"We wtorek Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście za popełnione przestępstwo skazał kobietę oraz czterech mężczyzn na świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych od każdej z osób na rzecz jednej z fundacji. Sąd umorzył także warunkowo postępowanie na okres roku" - powiedziała w środę PAP Edyta Adamus z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

W poniedziałek działacze Greenpeace wywiesili także drugi baner nad wejściem do siedziby PGE. Głównym postulatem ekologów jest wycofanie się ze spalania węgla w celu produkcji energii elektrycznej i skierowanie inwestycji na rozwój odnawialnych źródeł energii. Jak tłumaczyli działacze Greenpeace, wybrali PGE na miejsce protestu, ponieważ spółka jest "największym trucicielem" wśród koncernów działających w UE.

Od miesiąca Greenpeace prowadzi nową kampanię przeciwko spalaniu węgla, argumentując, że wiążąca się z tym emisja zanieczyszczeń powoduje tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Na początku czerwca organizacja przedstawiła raport, opracowany na uniwersytecie w Stuttgarcie. Autorzy raportu, bazując na oficjalnych danych dotyczących emisji do atmosfery tlenków siarki i azotu oraz pyłów przez instalacje spalające węgiel w Polsce przeanalizowali ich wpływ na stan zdrowia i długość życia ludzi przy użyciu metodologii stosowanej przez KE i Bank Światowy.

W raporcie stwierdza się, że zanieczyszczenia wyemitowane w 2010 r. przez działające w Polsce elektrownie i elektrociepłownie węglowe doprowadziły do niemal 5,4 tys. przedwczesnych zgonów oraz utraty ponad 1,2 mln dni pracy z powodu zwolnień lekarskich. Bazując na tych danych i udziale PGE w produkcji energii z węgla w Polsce Greenpeace oszacowało na 2 tys. liczbę przedwczesnych zgonów, które można przypisać instalacjom PGE.

Greenpeace apeluje do PGE o rezygnację z budowy nowych bloków węglowych, m.in. w Opolu i Turowie, oraz zmianę strategii inwestycyjnej w kierunku większego rozwoju odnawialnych źródeł energii, np. farm wiatrowych na Bałtyku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!