PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sprzedaż udziałów w Elektrowni Opole ryzykowna

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
15-02-2012 13:37
Sprzedaż udziałów w Elektrowni Opole ryzykowna

Rynek przyjął ogłoszenie nowej strategii PGE neutralnie. Poza wyjątkami inwestycje wymienione w strategii długookresowej były od dłuższego czasu w planach spółki. Zaskoczeniem była informacja, że przed 2015 rokiem ma być sprzedane 50 proc. akcji PGE Elektrowni Opole - mówi Franciszek Wojtal.

fot. Andrzej Wawok

- W moim przekonaniu bezpieczniejszym rozwiązaniem dla PGE byłoby znalezienie partnera już teraz bądź nawet zmniejszenie zakresu inwestycji, jeśli to jeszcze możliwe. Bez środków ze sprzedaży Opola utrzymanie prognozowanych wskaźników rentowności do zadłużenia może wymagać okrojenia pozostałych inwestycji – ocenia Franciszek Wojtal, analityk Millennium Domu Maklerskiego.

Rada nadzorcza PGE zatwierdziła nową strategię PGE na lata 2012-2035 w trakcie konkursu na prezesa i wiceprezesa firmy. To nadzwyczajna sytuacja, czy to się zdarza?
- To jest dość wyjątkowa sytuacja i nowy prezes firmy będzie raczej miał strategię do wykonania niż możliwość istotnego wpływania na jej kształt. Powstała sytuacja moim zdaniem oznacza, że kluczowe punkty strategii PGE takie jak postawienie na energetykę atomową i zmniejszenie wytwarzania energii z węgla kamiennego, mają być realizowane przez PGE niezależnie od tego kto będzie jej prezesem. Nowa strategia PGE nie jest strategią na miesiąc.

Jak rynek przyjął nową strategię PGE ? Jej ujawnienie wpłynęło na wycenę spółki?

- Rynek przyjął ogłoszenie nowej strategii PGE neutralnie. Poza wyjątkami inwestycje wymienione w strategii długookresowej były od dłuższego czasu w planach spółki. Zaskoczeniem była informacja, że przed 2015 rokiem ma być sprzedane 50 proc. akcji PGE Elektrowni Opole.

Uważa pan, że PGE jest w stanie uruchomić w Polsce 1000 MW na wiatr na lądzie do 2015 roku?

- O ile kilka inwestycji już wcześniej planowanych zostało przesuniętych w czasie o tyle PGE utrzymała plan dotyczący elektrowni wiatrowych lądowych w Polsce. Wątpię, żeby spółce do 2015 roku udało się uruchomić w Polsce lądowe farmy wiatrowe o mocy 1000 MW. Teraz ma 30 MW na wiatr i ewentualnych szans na realizację planu w zakładanym terminie należałoby upatrywać w akwizycjach, które nie są znane. Uważam, że PGE będzie miała w Polsce lądowe farmy wiatrowe o mocy 1000 MW, ale do podanego terminu osiągnięcia tego celu w 2015 roku nie należy przywiązywać większej wagi.

Czy wie pan jak PGE uzasadnia przesunięcie terminu uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej z 2020 na 2025 rok?

- To tak nie musi być, bo PGE podała tylko informację, że w 2025 roku będzie zakończona budowa elektrowni atomowej, a więc jej pierwszy blok, a mają być dwa lub trzy, może ruszyć przed 2025 rokiem.

PGE zapowiedziała, że jej udział w mocach elektrowni jądrowych to będzie od minimum 51 proc. do 75 proc., a ten drugi poziom uznała za optymalny. Waha się?

- Realizacja strategii PGE związana jest z gigantycznymi inwestycjami szacowanymi do 2035 roku nawet do 330 mld zł i zapewne część tych inwestycji jest uwarunkowana na przykład sprzedażą akcji PGE Elektrowni Opole, czy pozyskaniem partnera do budowy elektrowni atomowej. Uważam, że udział PGE w elektrowniach jądrowych będzie zależał od jej możliwości finansowych. Spotykamy się z szacunkami mówiącymi o koszcie budowy elektrowni jądrowej na poziomie 4 mln euro za 1 MW zainstalowanej mocy, ale cena będzie znana dopiero, kiedy zakończy się przetarg na dostawę reaktorów. Tak wiele czynników, a w tym lokalizacja, wpływa na koszty budowy elektrowni jądrowej, że teraz nie mamy punktu odniesienia, do którego można by odnosić projekt PGE.

NA GIEŁDZIE

PGE [PGE]

kurs:

10.39 PLN 0.18 (1.76%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP