Środowa awaria energetyczna nie była dotkliwa dla Warszawy

Środowa awaria energetyczna nie była dotkliwa dla Warszawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środowa awaria energetyczna w stolicy nie była - poza Wesołą - dotkliwa dla miasta. W Wesołej w piątek przywrócono funkcjonowanie głównych linii i dostawy prądu do najważniejszych instytucji. Do końca dnia prąd mają odzyskać gospodarstwa domowe - podał zastępca dyrektora wydziału infrastruktury urzędu miasta Leszek Drogosz.

Drogosz uczestniczył w piątek w konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu stolicy.

"W Warszawie w większości dzielnic - oprócz Wesołej, Falenicy, Międzylesia, Białołęki - nie doszło do poważniejszych awarii. Wszystkie - poza Wesołą - udało się szybko usunąć. Szybka, całonocna działalność służb energetycznych była dobra" - ocenił Drogosz. "Sieci główne w Wesołej są już bezpieczne, wszystkie ważniejsze instytucje mają już prąd. Mamy nadzieję, że w piątek problem dostarczania prądu do gospodarstw domowych zostanie rozwiązany" - zapewnił Dorgosz.

Również na całym Mazowszu większość awarii prądu jest już usuniętych - podała rzecznik wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Prądu nie ma jednak nadal prawie 30 tys. gospodarstw domowych - ok. 15 tys. z okolic Mińska Mazowieckiego, 10 tys. z okolic Otwocka, 1,9 tys. z rejonu Wołomina.

Drogosz ocenił, że nie ma na świecie żadnego miasta, które w stu procentach byłoby bezpieczne energetycznie. "Nawet w Tokio uznawanym za modelowe, również zdarzają się sytuacje, na które miasto do końca nie jest przygotowane" - mówił. Przypomniał, że środowe opady śniegu były zaskakujące. "Każde miasto w Polsce przygotowuje się do zimy od połowy października. Wtedy podpisywane są umowy na zadania związane z zimą" - podkreślił. "Tymczasem w tym roku zima pojawiła się 14 października" - tłumaczył wicedyrektor. W jego ocenie takiej sytuacji, jak w środę nie można było zapobiec.

Dorgosz tłumaczył, że dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego Warszawy konieczna jest budowa południowej części obwodnicy energetycznej jak najbliżej miasta, z połączeniami do niego. "Nadal trwa dyskusja z PSE Operator, czy ta obwodnica będzie bliżej miasta - jak trasa S-8, czy z Kozienic pobiegnie do Siedlec i dopiero stamtąd do Warszawy" - tłumaczył.

Inwestycje wewnątrz miasta - nowy blok elektrociepłowni Siekierki, to najwcześniej 2014 r. - ocenił. Dlatego do tej pory musimy liczyć na krajowy system elektroenergetyczny - podkreślił. Bezpieczeństwo wewnętrznej sieci miejskiej zwiększy się jeszcze przed EURO 2012, ponieważ zakłady dystrybucyjne będą musiały wydać w Warszawie kilkaset milionów złotych na jej modernizację.

Drogosz pytany o to, czy miasto powinno wspierać duże elektrociepłownie, czy rozproszone źródła energii elektrycznej i cieplnej, np. instalację pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych w indywidualnych domach, przypomniał, że nie ma możliwości bezpośredniego wspierania prywatnych przedsięwzięć. Na indywidualne projekty poprawy bezpieczeństwa energetycznego i rozpraszanie źródeł ciepła i energii środków można szukać z funduszów ochrony środowiska, czy specjalne linie kredytowe.

Wicedyrektor podał, że opracowywany jest plan zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy. Będzie on gotowy jeszcze jesienią - podał. "Nie będzie łatwe bezpośrednie przełożenie tych ustaleń na środki finansowe dostępne dla mieszkańców. Takie wewnętrzne źródło finansowania w postaci specjalnego funduszu wspierającego mogłoby powstać najwcześniej dopiero w 2011 r." - ocenił.

Zapewnił, że miasto skorzystałoby ze stworzonego przez państwo systemu zachęt dla zakupu energii ze źródeł odnawialnych, gdyby taki system zachęt powstał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Środowa awaria energetyczna nie była dotkliwa dla Warszawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!