Środowisko górnicze: gospodarka niskoemisyjna nie musi być niskowęglowa

Środowisko górnicze: gospodarka niskoemisyjna nie musi być niskowęglowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka nastawiona na obniżenie emisji dwutlenku węgla nie powinna oznaczać wyeliminowania węgla, jako surowca energetycznego - przekonują przedstawiciele europejskich środowisk górniczych, apelując o rewizję unijnego pakietu klimatycznego.

"Popieramy działania polskiego rządu prowadzone przy założeniu, że każdy kraj w zakresie tzw. energy mix (udział poszczególnych źródeł w bilansie energii - PAP) rządzi się swoimi prawami. Mówimy +tak+ gospodarce niskoemisyjnej, natomiast mówimy +nie+ gospodarce niskowęglowej za każdą cenę" - napisali do unijnych władz uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Katowicach międzynarodowej konferencji górniczej.

Wśród adresatów stanowiska, nazwanego Deklaracją Katowicką, są szefowie Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz unijni komisarze: ds. energii oraz ds. klimatu. Katowicką konferencję, z udziałem gości z kliku "węglowych" krajów Europy, zorganizował Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego - członek stowarzyszenia Euracoal, skupiającego europejskie środowisko górnicze.

Pod deklaracją podpisał się m.in. odpowiedzialny w resorcie gospodarki za górnictwo wiceminister Maciej Kaliski. Jego zdaniem, dokument wspiera działania rządu na forum unijnym.

"Sformułowania w tym dokumencie nie są wcale zbyt ostre. Deklaracja ujmuje to wszystko, z czym my występujemy na forum UE od wielu miesięcy. Nie może być tak, że węgiel, który stanowi jedno z najlepszych źródeł energii, jakimi dysponuje Unia, a szczególnie Polska, był odstawiany. Węgiel to skarb, który musi być wykorzystany w odpowiedniej formie, z uwzględnieniem wszelkich procedur związanych z ochroną środowiska. Nie zrezygnujemy z tego surowca energetycznego, przez wiele najbliższych lat w naszym energy mix będzie on odgrywał decydującą rolę" - powiedział wiceminister.

Przedstawiciele górniczych firm uważają politykę Komisji Europejskiej za antywęglową i domagają się poszanowania różnorodności źródeł wytwarzania energii poszczególnych państw Unii. Postulują również "przywrócenie węglowi kamiennemu i brunatnemu równoprawnej pozycji wśród źródeł energii" oraz wsparcie dla programów i inwestycji zwiększających efektywność energetyczną wykorzystania węgla.

Środowisko górnicze opowiada się za zmniejszaniem energochłonności europejskiej gospodarki oraz promowaniem i finansowaniem niskoemisyjnych technologii spalania węgla. Górnicy przekonują, że podniesienie efektywności energetycznej w Europie nie wymaga wcale rezygnacji z węgla, jako paliwa w energetyce.

Górnicze firmy alarmują, że obecne regulacje pakietu klimatyczno-energetycznego będą miały katastrofalny wpływ na gospodarki krajów korzystających z węgla. Wskazują, że efektem będzie m.in. gwałtowny wzrost cen energii i ciepła, zarówno dla przemysłu, jak i gospodarstw domowych. Jak mówił szef górniczych pracodawców Mirosław Kugiel, energia może podrożeć nawet dwukrotnie, co przekreśli konkurencyjność gospodarki, Podkreślił, że w UE dotyczy to nie tylko Polski, ale także np. Grecji czy Bułgarii.

"Spowoduje to, że całe gałęzie przemysłu, w których energia jest podstawowym elementem produkcji, przeniosą się do krajów, gdzie antywęglowe dyrektywy unijne nie obowiązują, w tym do państw w najbliższym sąsiedztwie UE. Globalna emisja nie spadnie, a wręcz przeciwnie - wzrośnie, gdyż państwa wykorzystujące najwięcej węgla do produkcji energii nie zamierzają z niego rezygnować" - czytamy w skierowanej do unijnych władz Deklaracji Katowickiej.

Efektem - wskazują sygnatariusze deklaracji - będzie utrata konkurencyjności europejskich gospodarek i wzrost bezrobocia. Środowisko górnicze ostrzega, że w połączeniu z drożejącą energią może to "zrodzić problemy społeczne i polityczne oraz postawić w wątpliwość sens funkcjonowania w ramach Unii Europejskiej".

"Polityka ta jest podwaliną do ponownego podziału Europy na Europę dwóch szybkości, w której to rozwój państw Europy Centralnej zostanie zahamowany w wyniku ogromnych kosztów ponoszonych na dostosowanie energetyki do wymogów dyrektyw pakietu energetyczno-klimatycznego" - oceniają uczestnicy katowickiego spotkania. Ich zdaniem, jednocześnie zwiększy się zależność od importu energii, co zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu krajów, które dotąd opierały swoją energetykę na rodzimych surowcach.

Konferencja była częścią obchodów 20-lecia powołania Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Środowisko górnicze: gospodarka niskoemisyjna nie musi być niskowęglowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!