XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Steinhoff: rząd nie powinien zgodzić się na zaostrzenie polityki klimatycznej

Steinhoff: rząd nie powinien zgodzić się na zaostrzenie polityki klimatycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Redukcja emisji nie odbędzie się w sposób niezagrażający konkurencyjności polskiego i europejskiego przemysłu - ocenia w rozmowie w portalem wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

- Wielokrotnie zwracałem uwagę na konsekwencje pakietu klimatyczno-energetycznego. Zdecydowanie uważam, że jego przyjęcie bez oglądania się na to, co zrobi świat, bez uznania, że ochrona atmosfery jest problemem globalnym a nie lokalnym, doprowadzi do ograniczenia konkurencyjności europejskiej gospodarki a w szczególności przemysłu polskiego - mówi Janusz Steinhoff.

Były wicepremier zwraca uwagę na specyfikę polskiego przemysłu. W Polsce emitujemy na 1 MWh o 50 proc. więcej dwutlenku węgla niż średnio pozostałe kraje Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że mamy przestarzałą elektroenergetykę i musimy ją szybko modernizować. Poza tym dominują u nas paliwa stałe, czyli węgiel kamienny i brunatny.

- Zdecydowanie uważam, że nowe plany redukcji CO2 bardzo istotnie wpłyną na konkurencyjność naszego przemysłu. Nie dopuszczam możliwości zaakceptowania propozycji Komisji Europejskiej (przewidujących m.in. redukcję gazów cieplarnianych do 2030 r. o 40 proc - red.). Mam nadzieję, że polski rząd na to się nie zgodzi - dodaje.

Zdaniem Janusza Steinhoffa, rząd powinien podtrzymywać dotychczasowe stanowisko, że kolejne kroki zmierzające do większej redukcji CO2 niż to przewiduje tzw. I pakiet klimatyczny, muszą uwzględniać specyfikę poszczególnych krajów.

- Muszą także być efektem porozumienia światowego a nie odosobnionym pomysłem Unii Europejskiej. Bo efekt środowiskowy jest niewielki natomiast ujemny efekt gospodarczy jest niesamowicie duży. Polska nie jest w stanie w szybkim tempie wyznaczonym przez Komisję Europejską ani zmodernizować elektroenergetyki ani zrezygnować z paliw stałych - dodał

Jedynym obszarem, dość łatwym i niekwestionowanym przez nikogo, jeśli chodzi o pakiet klimatyczny, jest obniżenie energochłonności gospodarki. Tutaj mamy wiele do zrobienia. Najlepszym sposobem ochrony środowiska jest oszczędzanie energii.

Janusz Steinhoff będzie uczestnikiem debaty pt. "Klimat dla przemysłu? Polityka i system redukcji emisji a rozwój i konkurencyjność gospodarki" podczas tegorocznego Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Steinhoff: rząd nie powinien zgodzić się na zaostrzenie polityki klimatycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!