Strajk ostrzegawczy w Grupie Energa

Strajk ostrzegawczy w Grupie Energa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związki Zawodowe działające w Grupie Kapitałowej Energa zapowiedziały przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Komitet Protestacyjny poinformował, że protest zostanie przeprowadzony w środę. Zapewnił, że energia będzie klientom dostarczana.

W komunikacie przesłanym PAP w piątek Komitet Protestacyjny poinformował, że strajk ostrzegawczy odbędzie się 3 marca w godzinach 7-9. Roman Rutkowski z komitetu powiedział, że w tym czasie klienci nie będą mogli korzystać z biur obsługi klienta. Zapewnił, że nie będzie jednak przerwy w dostawie energii.

"Do akcji strajkowej doprowadziły: nieprzestrzeganie zawartych porozumień, łamanie praw pracowniczych, prowadzenie "dzikiej" restrukturyzacji, przerzucanie kosztów związanych z nieudolnym zarządzaniem na barki pracowników grupy" - czytamy w komunikacie.

Rutkowski powiedział, że łamanie praw pracowniczych polega na niekonsultowaniu ze związkami zawodowymi przebiegu restrukturyzacji firmy. "Pracodawca sam decyduje o przenoszeniu ludzi na inne stanowiska, nikt z nami na ten temat nie rozmawia, a dialog jest pozorowany" - dodał.

Jego zdaniem, restrukturyzacja grupy jest prowadzona niewłaściwie. Jako przykład podał utworzenie Biura Obsługi Klientów, którego "funkcjonowanie kosztuje obecnie trzy razy więcej niż wcześniej".

Komitet poinformował, że w przeprowadzonym referendum za strajkiem opowiedziało się 98 proc. pracowników Grupy Energa.

Specjalista ds. komunikacji w Grupie Energa Bożena Dubicka powiedziała PAP, że 27 spośród ponad 50 pracodawców z Grupy Energa otrzymało powiadomienie o planowanym strajku. Dodała, że trwają mediacje związków zawodowych działających w grupie z zarządami niektórych spółek i do tej pory nie udało się wypracować porozumienia. Dodała, że zarządy liczą, iż w trakcie dalszych mediacji takie porozumienie zostanie zawarte.

Związki zawodowe zapowiadają, że jeżeli pracodawca nie podejmie działań zmierzających do rozwiązania sporu, to forma protestu - zgodnie z Ustawą o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych - zostanie zaostrzona.

Rutkowski poinformował, że w Grupie Energa działa pięć związków zawodowych.

Grupa Energa jest jednym z czterech holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-proc. udział w rynku sprzedaży, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę tworzy 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajk ostrzegawczy w Grupie Energa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!