XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Strategia Enei do modyfikacji

Strategia Enei do modyfikacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada nadzorcza Enei zajmie się w sobotę zmianami w planie inwestycyjnym spółki. Kryzys w sektorze finansowym utrudnia bowiem pozyskanie kredytów.

Przygotowany przez zarząd dokument przewiduje ograniczenie wydatków. Jeszcze 3-4 miesiące temu, prezentując potencjalnym inwestorom giełdowym swoje plany, zarząd Enei mówił o nakładach rzędu 14,6 mld zł do 2015 roku. Mniejsze, niż pierwotnie planowano, wpływy z emisji akcji (spółka zebrała z GPW 2 mld zł) oraz rosnące koszty kredytu sprawiły, że poznańska firma musi jeszcze raz przemyśleć, jak wydawać pieniądze. Zarząd Enei deklaruje, że mimo trudnych warunków bez zmian przeprowadza rozbudowę Elektrowni Kozienice. Do 2015 r. mają tam powstać dwa bloki o łącznej mocy 2000 MW - informuje "Parkiet".

- Na 100 proc. nie będziemy też wprowadzać zmian w planowanych inwestycjach w sieć dystrybucyjną: w jej modernizację i zwiększanie możliwości nowych przyłączeń - zapewnia cytowany przez dziennik Paweł Oboda, rzecznik Enei. Z jego wypowiedzi wynika, że jest cała lista projektów, które spółka będzie w dalszym ciągu rozważać: inwestycje w farmy wiatrowe, akwizycje kopalni (m.in. Lubelski Węgiel Bogdanka) oraz w Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Zdaniem analityków, nie ma konieczności, by zarząd drastycznie ciął plany inwestycyjne. – Nie widzę pola do istotnego zmniejszenia planowanych przez Eneę nakładów kapitałowych. Zmiana całego planu w obawie przed trudnościami z finansowaniem byłaby przedwczesna – wyjaśnia Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK. Według niego, możliwe byłoby jednak wprowadzenie zmian w harmonogramie projektów, np. opóźnienie inwestowania w drugi z planowanych bloków w Elektrowni Kozienice.

– Myślę, że nie będzie kolejnych przejęć elektrociepłowni. Trudno mi natomiast wyobrazić sobie rezygnację z inwestowania w farmy wiatrowe – mówi w "Parkiecie" analityk. Zaznacza, że nie można robić wszystkiego naraz. – Nie ma możliwości, by Enea przejęła PAK, Bogdankę, a jednocześnie realizowała projekt elektrowni i kopalni na złożu węgla brunatnego w Gubinie. Zarząd będzie musiał podchodzić do tych projektów bardziej selektywnie – dodaje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strategia Enei do modyfikacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!