Sukces LitPol Link to podstawa do rozszerzenia współpracy

Sukces LitPol Link to podstawa do rozszerzenia współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sukces projektu LitPol Link to podstawa do rozszerzenia współpracy Polski i Litwy w dziedzinie energii - powiedział PAP litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas. Dodał, że w Warszawie zachęcał Polskę do powrotu do projektu elektrowni jądrowej Visaginas.

Sekmokas powiedział, że w czasie spotkań z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim podkreślał, iż Polska była, jest i będzie strategicznym partnerem Litwy, a współpraca w kwestii energii może być dobrym przykładem rozwoju stosunków polsko-litewskich.

Litewski minister dodał, że w Warszawie rozmawiał o całym szeregu zagadnień energetycznych, poczynając od "mostu energetycznego" LitPol Link, który zacznie działać w 2015 r. Sekmokas podkreślił, że termin ten jest zgodny z wcześniejszymi planami. "Zgodziliśmy się, że to przedsięwzięcie to sukces i podstawa do rozszerzenia współpracy i chcielibyśmy rozszerzyć zadania spółki LitPol Link tak, by rozpoczęła pracę nad drugim połączeniem" - powiedział o rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu.

Sekmokas zaznaczył, że mówiąc o połączeniach sieci energetycznych trzeba było poruszyć kwestię produkcji energii w ramach projektu elektrowni jądrowej Visaginas, w którym strona polska zawiesiła udział. Podkreślił, że przekazał stanowisko, głoszące, że udział w nim Polski ma specjalne znaczenie, znacznie rozszerzające skalę całego przedsięwzięcia.

Przypomniał marcowe oświadczenie premierów państw bałtyckich, w którym zapewnili, że Polska może powrócić do projektu Visaginas. "To przez Polskę biegną połączenia sieciowe i właśnie to nadaje udziałowi Polski specjalnego znaczenia" - podkreślił Sekmokas, dodając, że skala udziału Polski jest tutaj mniej ważna, a stanowisko Litwy w kwestii udziałów jest "bardzo elastyczne".

Litewski minister podkreślił, że parlament Litwy przyjął już wszystkie akty prawne, umożliwiające zagranicznym partnerom - Łotwie, Estonii i ewentualnie Polsce - inwestycje w Visaginas na równych warunkach oraz przewidujące ochronę tych inwestycji.

Zdaniem litewskiego ministra, Polska może mieć wymierne korzyści z objęcia udziałów w Visaginas, bo np. będzie mogła zapewnić dostawy energii elektrycznej do swojej północno-wschodniej części, gdzie nie ma mocy wytwórczych, czy skorzystać z dużych litewskich doświadczeń z energetyką jądrową.

Zaznaczył, że decyzja, jak miałby wyglądać ewentualny udział należy do Polski. "Czy to miałoby być objęcie części udziałów, czy kontrakt długoterminowy - tu jesteśmy elastyczni" - powiedział. Sekmokas dodał, że strona litewska nie wyklucza rozszerzenia projektu o budowę kolejnego reaktora, a wtedy koszt energii elektrycznej z Visaginas byłby nawet o 20-25 proc. niższy niż w przypadku budowy jednego bloku.

"Ponieważ strona polska od kilku miesięcy nie brała udziału w pracach, zaprosiliśmy jej przedstawicieli do zapoznania się z ich stanem, z wszystkimi dokumentami, żeby mogła sobie wyrobić opinię" - powiedział Arvydas Sekmokas.

Jak poinformowało ministerstwo skarbu, w czasie rozmów minister Budzanowski pozytywnie odniósł się do projektu Visaginas, zaznaczył jednak, że o potencjalnym powrocie Polski do projektu zadecydują względy ekonomiczne, a decyzję podejmą zainteresowane spółki.

Elektrownia Visaginas ma zastąpić poradziecką siłownię Ignalina, której zamknięcie było jednym z warunków przyjęcia Litwy do UE. Początkowo miało to być wspólne przedsięwzięcie inwestora strategicznego - na którego Litwa wybrała koncern Hitachi - oraz spółek energetycznych z krajów bałtyckich i Polski. W grudniu 2011 r. Polska Grupa Energetyczna zawiesiła swoje zaangażowanie.

Według obecnych planów w Visaginas ma powstać jeden reaktor ABWR o mocy 1350 MW produkcji firmy GE Hitachi Nuclear Energy. Koszt budowy szacuje się na 4,6-5,2 mld euro, a uruchomienie bloku miałoby nastąpić między 2020 a 2022 r. Zgodnie z projektem umowy koncesyjnej Hitachi ma mieć 20 proc. udziałów w przedsięwzięciu, a państwowe spółki z Litwy, Łotwy i Estonii - odpowiednio 38, 20 i 22 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sukces LitPol Link to podstawa do rozszerzenia współpracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!