Sytuacja finansowa PGE stabilna; pieniędzy na aktywa EDF nie braknie

Sytuacja finansowa PGE stabilna; pieniędzy na aktywa EDF nie braknie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja finansowa PGE jest stabilna, spółka nie przewiduje łamania kowenantów. PGE nie widzi problemu w sfinansowaniu zakupu aktywów EDF Polska - posiada wolne linie kredytowe i wolne środki. W najbliższym czasie skoncentruje się na konsolidacji przejmowanych aktywów - poinformowali przedstawiciele firmy.

"Wielu nam zazdrości stabilnej sytuacji finansowej. Nie przewidujemy w ciągu najbliższych lat łamania kowenantów" - powiedział podczas spotkania z analitykami wiceprezes PGE Emil Wojtowicz.

Pytany o przyczyny decyzji o niewypłacaniu dywidendy do 2018 roku, odpowiedział: "Czeka nas całkiem spory wydatek na aktywa EDF, a także programy inwestycyjne w nasze aktywa wytwórcze".

"Sytuacja finansowa grupy jest stabilna i taką ją chcemy utrzymać" - dodał.

Zapewnił jednocześnie, że z optymizmem patrzy na możliwość wypłaty dywidendy na poziomie 40-50 proc. zysku netto po 2018 roku.

PGE podała w czwartek, że podpisała z EDF umowę opcji put dotyczącą transakcji sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Grupa zobowiązała się do samodzielnego nabycia tych aktywów.

Ma kupić wszystkie akcje EDF w EDF Polska, która jest właścicielem w szczególności 4 elektrociepłowni (Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń) oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Zakupi też wszystkie akcje EDF w ZEC Kogeneracja, właścicielu 4 elektrociepłowni (Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie) oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

"Gdy podpiszemy umowę końcową kupna aktywów od EDF, pierwszym zadaniem, które przed nami stanie, będzie konsolidacja, integracja procesów aktywów EDF z naszą grupą kapitałową" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski.

Przedstawiciele firmy nie podali, ile może być warta transakcja.

"Mamy dostępne linie kredytowe i wolne środki, by tę kwotę, której nie podałem, wydać" - powiedział wiceprezes.

Reprezentanci PGE nie chcieli też mówić, jaka może być skala inwestycji w zakupione aktywa już po przejęciu.

"Ponieważ zdecydowaliśmy się przystąpić do transakcji, oceniamy aktywa EDF jako dobre. Co do wartości CAPEX-u, jest to zawarte w ryzykach, które staraliśmy się oszacować, przygotowując się do transakcji. (...) Jest trochę za wcześnie, by o tym informować. Dokonajmy spokojnie przejęcia, wtedy będziemy mogli rozmawiać o aktywach zdecydowanie szerzej" - powiedział prezes PGE.

Wiceprezes spółki pytany, czy PGE będzie chciała wycofać z GPW Kogenerację (po przejęciu jej od EDF), odpowiedział: "Dziś, nie mając ani jednej akcji Kogeneracji, nie będę mówił, czy ją z rynku zdejmiemy czy nie. Jest bardzo za wcześnie".

Na koniec marca EDF kontrolował 50 proc. akcji Kogeneracji (17,74 proc. poprzez EDF Polska, 16,67 proc. poprzez EDF International i 15,59 proc. poprzez EDF Investment III BV).

Na pytanie, czy PGE byłoby zainteresowane zakupem akcji ZE PAK, Henryk Baranowski odpowiedział: "Nie prowadzimy żadnych analiz, które miałyby nas przybliżyć do jakichkolwiek decyzji czy rozważań o nabyciu aktywów, tym bardziej, że nic nie wiemy o tym, by te aktywa były na sprzedaż".

"Teraz mamy wyzwania związane z EDF i na nich chcemy się skupić" - dodał.

Pytani o ewentualne dalsze inwestycje w grupie po 2020 r., ponad CAPEX odtworzeniowy, odpowiedzieli, że dużo będzie zależeć m.in. od otoczenia prawnego i regulacyjnego oraz od generowanego cash flow.

W Ministerstwie Energii trwają prace nad rynkiem mocy.

"Mamy nadzieję, że skończą się one na tyle pozytywnym efektem, że pierwsze aukcje odbędą się pod koniec tego roku" - powiedział prezes.

"Jeśli aukcja odbędzie się w tym roku, to na rok 2021" - dodał.

Zapytany o ewentualną budowę elektrowni jądrowej, odpowiedział: "W mojej opinii jest to tak wielkie przedsięwzięcie, że nawet PGE samo tego nie udźwignie".

"Nasze prace nad programem energetyki jądrowej w tej chwili są ograniczone do prowadzenia analiz środowiskowych, które przygotują materiał do decyzji, czy budować i gdzie budować taką elektrownię. W tej chwili nie mamy w planach finansowych budowy samej elektrowni" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sytuacja finansowa PGE stabilna; pieniędzy na aktywa EDF nie braknie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!