Szanse na PAK ma Enea, a nie KGHM

Szanse na PAK ma Enea, a nie KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu nie będzie się kłócić z Elektrimem. Sprawę PAK załatwi polubownie. Enea wciąż ma szansę kupić elektrownię, KGHM - nie.

Jan Bury, wiceminister skarbu, jest zadowolony z wtorkowego spotkania z Zygmuntem Solarzem-Żakiem kontrolującym Elektrim, inwestora strategicznego w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- To pierwsze spotkanie z panem Solorzem od czasu objęcia przez Aleksandra Grada funkcji ministra skarbu. Dobra wiadomość jest taka, że obie strony wyraziły wolę polubownego rozwiązania problemu PAK. Nie chcemy spędzić najbliższych 5 lat na udowadnianiu przed sądem, kto ma rację. Dlatego nie będziemy analizować historii, tylko koncentrować się na osiągnięciu porozumienia - powiedział Jan Bury w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ustaliło z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, że za kilka tygodni, najpóźniej półtora miesiąca, strony przedstawią sobie wzajemnie propozycje dotyczące dalszych losów PAK. Według wiceministra, przebieg wtorkowych rozmów wskazuje, że inwestor jest skłonny zaakceptować różne rozwiązania, jeśli tylko warunki będą do przyjęcia. A skarb skłania się do wymiany właściciela PAK.

- Musimy się zastanowić, czy zdecydować się na udział w przedsięwzięciu spółki skarbu państwa. Nie przesądzamy tego na tym etapie. Rozstrzygnięcia wymaga też kwestia aktywności resortu w tej sprawie. Chcielibyśmy, aby odegrał w rozwiązaniu kwestii PAK swoją rolę. Ostatecznie przekazanie akcji i wynikających z nich praw i obowiązków w ręce innego akcjonariusza będzie wymagało naszej zgody - podkreśla w dzienniku Jan Bury.

Wstępnie MSP wydaje się skłaniać do udziału Enei w odkupie akcji PAK.

- Gdybym miał wskazywać ochotników, Enea zdążyła się już z tym pomysłem oswoić i prawdopodobnie uwzględniła go w swoich planach rozwoju. Ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Z pewnością koncepcja angażowania w transakcję KGHM jest już nieaktualna. To spółka zajmująca się miedzią. Powinien zostać utrzymany pewien porządek - uważa wiceminister.

Czy w rachubę wchodzi udział w przejęciu PAK któregoś spośród zainteresowanych spółką inwestorów zagranicznych?

- Raczej nie przewidujemy takiej możliwości. Choć oczywiście na tym etapie niczego nie możemy wykluczyć. Być może takie rozwiązanie byłoby brane pod uwagę, gdyby oferty polskich spółek były dla drugiej strony zupełnie nie do przyjęcia - mówi w "PB" Jan Bury.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szanse na PAK ma Enea, a nie KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!