Blackout sparaliżował Szczecin

Blackout sparaliżował Szczecin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

By doszło do gigantycznej awarii, wystarczyły nocne opady mokrego śniegu, które spowodowały uszkodzenia m.in. dwóch linii energetycznych zasilających miasto. Według energetyków to największa awaria od II wojny światowej.

Prąd jest już w 97 procentach mieszkań w Szczecinie. Przywrócono komunikację tramwajową. Wczoraj, podczas śnieżycy, zostały zerwane linie dostarczające energię do miasta.

Piotr Kwiatkowski, Wiceszef Obrony Cywilnej Kraju powiedział, że służby energetyczne w ciągu kilku godzin naprawią wszystkie szkody.

Polepszyła się też sytuacja w okolicach Szczecina - między innymi w Gryfinie i Stargardzie Szczecińskim. Zasilania nie przywrócono także w części Goleniowa i paru mniejszych miejscowościach.

Przyczyną awarii było niezależne od siebie wyłączenie się czterech linii najwyższych i wysokich napięć zasilających lewobrzeżną część Szczecina. Gdyby chociaż jedna z linii oparła się ciężarowi mokrego śniegu, lokalne elektrociepłownie mogłyby pracować. Strażacy otrzymali ponad 200 zgłoszeń m.in. o powalonych przez śnieg drzewach i słupach energetycznych.

Efektem awarii był paraliż łączności i komunikacji, kłopoty z wodą, pozamykane urzędy i sklepy. Z powodu braku prądu szpitale w Szczecinie pracowały jak na ostrym dyżurze. Bezpieczeństwo pacjentów nie jest jednak zagrożone - zapewniał lekarz wojewódzki Dariusz Lewiński. Bloki operacyjne były wykorzystywane tylko w przypadkach zagrożenia życia. Planowane wcześniej zabiegi przenoszono na inne terminy. W dwóch szpitalach wystąpiły problemy z dostawami wody, co uniemożliwiło pracę stacji dializ, ale dowieziono im wodę beczkowozami.

Większość urzędów, instytucji państwowych i sklepów nie pracowało, bo nie działały komputery ani telefony. Były nawet problemy z łącznością komórkową. Przed nielicznymi sklepami, które mimo braku prądu otwarto, tworzyły się kolejki. Nie działały puby ani restauracje. Nie mogły jeździć tramwaje; uruchomiono zastępczą komunikację autobusową. W godzinach największego natężenia ruchu na ulice wyjechały dodatkowe autobusy z Gryfic.

Przy usuwaniu awarii energetycznej w rejonie Szczecina pracują dodatkowe służby energetyczne z Gorzowa Wlkp. i Bydgoszczy - poinformował rzecznik Grupy Energetycznej Enea Paweł Oboda.

Po południu wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz. podał, że główna linia przesyłowa energii elektrycznej dla Szczecina jest już sprawna.

Jak powiedział prezydent Szczecina, w środę rano będzie już możliwe przywrócenie komunikacji tramwajowej, także szkoły i inne instytucje będą mogły pracować. Dodał, że uruchomiono miejski system grzewczy, dostarczający ciepło do mieszkań.

W Zakładach Chemicznych Police przywrócono wieczorem dopływ energii elektrycznej. Rozruch instalacji w Policach potrwa kilkanaście godzin.Zobacz także: W Zakładach Chemicznych Police przywrócono napięcie

Władze centralne są gotowe pomóc Szczecinowi, ale z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie jest to konieczne - oświadczyła rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka. Zapewniła, że sytuacja w Szczecinie jest pod kontrolą.

Wiceminister SWiA Antoni Podolski zapewnił, że jeśli będzie trzeba, to tamtejszy wojewoda otrzyma dodatkowe wsparcie w postaci m.in. sprzętu - agregatów prądotwórczych, beczkowozów.

Komendant główny policji Andrzej Matejuk zdecydował natomiast o skierowaniu do Szczecina 100 policjantów ze szkoły policji w Pile. Będą wspierać tamtejszych policjantów w nocnych patrolach. Pomaga też wojsko. W patrolowaniu miasta uczestniczą żołnierze z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dywizja oddała też do dyspozycji władz cywilnych agregaty prądotwórcze i cysterny na wodę.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, z awarii w Szczecinie należy "wyciągnąć wnioski na przyszłość". To zadanie "na poziomie firm", które budują infrastrukturę w taki sposób, by zagwarantować pewność dostaw energii - powiedział wicepremier.

Zobacz także:

Gabryś: za Szczecinem może być Warszawa i Białystok

Potrzeba 8,6 mld euro ma modernizację sieci elektroenergetycznych

Przyczyny awarii w Szczecinie bada specjalna komisja

Prof. Popczyk: awarii w systemie energetycznym nie da się uniknąć

Enea: możliwe odszkodowania dla mieszkańców w związku z awarią w Szczecinie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blackout sparaliżował Szczecin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!