Szczecin: lodołamacze od grudnia w pełnej gotowości

Szczecin: lodołamacze od grudnia w pełnej gotowości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kończą się remonty lodołamaczy należących do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, które od początku grudnia będą w pełnej gotowości do podjęcia akcji lodołamania. Drożności na Odrze Granicznej będą strzegły polskie i niemieckie jednostki.

Jak powiedział PAP Stefan Iwicki z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, lodołamacze są wyposażane w nowoczesny sprzęt, który pozwoli im sprawnie walczyć z lodem. Wraz z końcem listopada najważniejsze remonty pozwalające wejść do akcji powinny się już zakończyć, a w połowie grudnia wszystkie będą w pełni przygotowane - dodał Iwicki.

RZGW w Szczecinie dysponuje ośmioma lodołamaczami; dwa z nich to nowoczesne jednostki oddane do użytku w ubiegłym roku. Oba wyposażone są m.in. w hydraulicznie podnoszoną sterówkę, aby mogły przechodzić pod niskimi mostami, echosondę nawigacyjną do sprawdzania głębokości, radar rzeczny i żuraw o udźwigu do 8,5 tony.

Na Odrze Granicznej, czyli odcinku od Widuchowej do ujścia Nysy Łużyckiej, żeglowność zapewni wspólnie osiem polskich i sześć niemieckich lodołamaczy - szczeciński RZGW sprawuje nadzór techniczny nad akcjami kruszenia lodu.

W tym sezonie akcje lodołamania mogą być utrudnione przez niskie stany wód, które spowodowały zjawiska hydrologicznej suszy występujące od drugiego kwartału br. - powiedział Iwicki. Jak dodał, na rzece są miejsca, w których głębokość sięga zaledwie jednego metra, co uniemożliwia wejście lodołamaczy.

Płynące na czele kolumny lodołamacze czołowe, rozbijające frontalną część tafli lodu potrzebują głębokości minimum 1,9 metra, a lodołamacze liniowe, które rozdrabniają pokruszony lód, aby nie tworzyły się tzw. wtórne zatory lodowe, 1,6 metra.

Sezon zimowy trwa od 1 grudnia 2015 r. do 15 marca 2016 r. Lodołamacze wchodzą do akcji, kiedy na rzece pojawią się zjawiska lodowe, które poprzedza wysoki utrzymujący się kilka dni mróz - tłumaczył Iwicki. Jak dodał, samo kruszenie odbywa się przy dodatniej temperaturze tak, żeby skruszony lód powtórnie nie zamarzał.

Ostatni sezon był łaskawy dla załóg lodołamaczy, które są w gotowości całą dobą. Na rzece nie wystąpiły wtedy ani razu zjawiska lodowe - powiedział Iwicki. Jak dodał, jeszcze wcześniejsza zima była także łagodna, lodołamacze pracowały wtedy kilkanaście dni. Ostatnia "poważna" zima i więcej pracy dla załóg według Iwickiego miała miejsce pięć lat temu.

Lodołamacze pracują również w innych częściach kraju m.in. na Wiśle oraz na Zalewie Wiślanym. Mają zapewniać swobodną żeglugę w okresie zimowym i zapobiegać powodziom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecin: lodołamacze od grudnia w pełnej gotowości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!