Szczyt w Brukseli: porozumienie coraz bliżej

Szczyt w Brukseli: porozumienie coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie stanowisko jest w coraz większym stopniu uwzględniane, ale za wcześnie na ogłaszanie sukcesu w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego - powiedział w czwartek po zakończeniu pierwszego dnia szczytu Unii Europejskiej premier Donald Tusk.

Źródła francuskie po północy informowały, że po trudnych negocjacjach wszystkie kraje poza Węgrami skłonne są zgodzić się na zaproponowany kompromis w sprawie pakietu.

Wychodząc z budynku, w którym obywa się szczyt, polski premier powiedział dziennikarzom, że każdy kraj UE broni swoich interesów. "Ciężkie są te rozmowy, ciężkie negocjacje, bo tutaj jednak spotyka się 27 krajów i każdy ma inny interes. Rzeczywiście prezydent (Francji Nicolas) Sarkozy ma trudne zadanie, żeby to wszystko pospinać jakoś w jeden wspólny interes" - powiedział.

"Polskie stanowisko jest w coraz większym stopniu uwzględniane. Jesteśmy w dobrym momencie, (ale) na pewno nie ma mowy o odtrąbieniu sukcesu w tej chwili. Zobaczymy jutro, jeszcze w nocy będą pracowali eksperci, jeszcze my będziemy rozmawiali" - podkreślił Tusk.

Pytany przez dziennikarzy, czy jest porozumienie w sprawie pakietu klimatycznego, Tusk powiedział: "Wiecie więcej ode mnie".

Wcześniej szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz przyznał, że w negocjacjach Polska już w pierwszym dniu szczytu osiągnęła wszystkie cele. "To zostało wynegocjowane. Czekamy tylko, by to, co zostało osiągnięte, zostało potwierdzone na papierze" - powiedział.

Jak dodał, porozumienie zakłada "bardzo elastyczne" derogacje dla Polski. Okres przejściowy (w unijnym żargonie - derogacja) w zakupie uprawnień do emisji w energetyce ma trwać od roku 2012 do 2019.

Według źródeł francuskich latach 2012-2019 polskie elektrownie mogłyby dostawać nawet do 70 proc. darmowych uprawnień do emisji. Dopiero w 2020 obowiązywałby zakup 100 proc. uprawnień.

To oznacza, że Francja zrezygnowała z narzucania Polsce stopniowego dochodzenia do sprzedaży 100 proc. uprawnień.

Źródła francuskie dodają, że kluczowy dla Polski i innych nowych, biednych krajów członkowskich mechanizm solidarności będzie finansowany z 12 proc. uprawnień starych krajów. Polska już wcześniej zgadzała się na takie rozwiązanie.

Te same źródła informują jednak, że przeciwne są wciąż Węgry, wciąż domagające się 20 proc. dodatkowych uprawnień, a co za tym idzie, dochodów na modernizację swojej energetyki.

Już wcześniej realizację swoich głównych postulatów uzyskały Niemcy, które wywalczyły wiele darmowych uprawnień dla swojego przemysłu energochłonnego, oraz Włochy, które - podobnie jak Polska - groziły przed szczytem wetem.

"Dostaliśmy to, czego chcieliśmy" - oświadczył premier Włoch Silvio Berlusconi. On także ogłosił, że przywódcy doszli na szczycie do porozumienia w sprawie unijnego planu pobudzenia gospodarki w dobie kryzysu, wartości 200 mld euro, co odpowiada 1,5 proc. PKB UE.

Podstawowy cel pakietu zaproponowanego przez Komisję Europejską w styczniu br., to redukcja CO2 o 20 proc. w r. 2020 w porównaniu do 1990 r. Do takiego celu zobowiązali się szefowie państw i rządów na szczycie w marcu 2007 r., za niemieckiego przewodnictwa.

Prezydent Lech Kaczyński, pytany o porozumienie w sprawie pakietu klimatycznego, powiedział: "Zobaczymy jutro".

Dopytywany o wypowiedź prezydenta Francji na temat ratyfikacji Traktatu z Lizbony Lech Kaczyński powiedział, że wyjaśnił swoje stanowisko "nie po raz pierwszy", a prezydent Sarkozy "nie jest jego zwolennikiem (tego stanowiska)". "Też nie po raz pierwszy, i tyle" - dodał.

Kwestia Traktatu z Lizbony stała się w czwartek powodem zdecydowanej wymiany zdań na szczycie UE między Lechem Kaczyńskim a Sarkozym, który - jak dowiedziała się PAP z polskich źródeł - miał apelować, by polski prezydent "nie krył się za plecami Irlandii".

Sarkozy "ma prawo do takich poglądów, ale z całą pewnością nikt nie ma prawa pouczać polskiego prezydenta, co ma robić" - mówił prezydencki minister Michał Kamiński polskim dziennikarzom w Brukseli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczyt w Brukseli: porozumienie coraz bliżej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!