XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne bezrobocie

Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne bezrobocie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes francuskiego koncernu EDF Henri Proglio przestrzegł w środowym "Le Parisien", że zamknięcie przez Francję elektrowni jądrowych spowodowałoby utratę nawet 1 miliona miejsc pracy. Stopniowe wycofanie się z tego sektora jest jednym z postulatów lewicy.

Szef EDF, eksploatującego we Francji 58 reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach, powiedział paryskiemu dziennikowi, że postulowane przez francuskich Zielonych i część socjalistów całkowite porzucenie energetyki jądrowej wywołałoby wstrząs na rynku pracy.

Według Proglio, zagrażałoby to pośrednio lub bezpośrednio 400 tysiącom miejsc pracy w sektorze energetyki jądrowej oraz 500 tysiącom etatów we francuskich przedsiębiorstwach, zużywających szczególnie dużo energii (np. huty aluminium), które mogłyby wyprowadzić się za granicę. Ponadto - zaznaczył szef EDF - "trzeba do tego dodać 100 tys. przyszłych miejsc pracy pochodzących z rozwoju światowej energetyki jądrowej możliwego dzięki Francji".

"W sumie milion miejsc pracy byłoby wystawionych na niebezpieczeństwo, a wzrost gospodarczy mógłby spaść o 0,5-1 proc. PKB" - twierdzi Proglio.

W jego opinii, konieczność użycia węgla, gazu i ropy naftowej w celu zastąpienia atomu wiązałaby się z ogromnym wzrostem emisji gazów cieplarnianych.

Według szacunków Proglio, inwestycje w alternatywne źródła energii pociągnęłoby za sobą koszty w wysokości 400 miliardów euro, co oznaczałoby bardzo szybki wzrost rachunków gospodarstw za prąd.

We Francji 75 proc. energii pochodzi z elektrowni jądrowych. Po katastrofie w japońskiej Fukushimie część lewicy zgłosiła postulat całkowitego wycofania się w niedalekiej przyszłości z energetyki atomowej, na wzór innych państw, które niedawno ogłosiły taką decyzję, m.in. Niemiec i Szwajcarii.

Faworyt wiosennych wyborów prezydenckich, socjalista Francois Hollande, domagał się w przed październikowymi prawyborami w swojej partii, aby do 2030 roku zredukować we Francji udział energetyki jądrowej w łącznej produkcji energii do 50 proc. Szefowa Partii Socjalistycznej Martine Aubry postulowała natomiast w dalszej perspektywie całkowitą rezygnację z tego rodzaju energii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne bezrobocie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!