PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szpital Wojewódzki w Bielsku- Białej ma elektrownię fotowoltaiczną

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
30-01-2017 16:28
Szpital Wojewódzki w Bielsku- Białej ma elektrownię fotowoltaiczną
Fot. mat. pras.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, po dziewiętnastu miesiącach prac, zakończył wartą około 7,1 mln zł inwestycję poprawiającą jego efektywność energetyczną. Obejmowała ona m.in. budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 400 kW i wymianę 4629 opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne typu LED.

Inwestycja, której nazwa brzmi „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poprzez częściową termomodernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii” kosztowała blisko 7,1 mln zł. W 80 proc. została dofinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014, na podstawie umowy zawartej w maju .2015 r. pomiędzy Ministerstwem Środowiska, pełniącym funkcję Operatora Programu PL04, w imieniu którego działa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Szpitalem Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Pokrycie wkładu własnego szpital sfinansował z pożyczki WFOŚiGW w Katowicach.
- Realizacja inwestycji miała na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie zużycia energii. Zakres projektu obejmował cztery zadania: wykonanie docieplenia stropodachów obiektów szpitala, budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 400 kW, wymianę 4629 opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne typu LED z zintegrowanym źródłem światła oraz wymianę uszczelek w oknach na silikonowe – powiedział Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Wśród korzyści, jakie szpital osiągnie dzięki zrealizowaniu inwestycji wymieniane są m.in. oszczędności na poziomie 400 tys. zł rocznie na zakupie energii elektrycznej i cieplnej. Głównym wykonawcą prac w projekcie, w tym elektrowni słonecznej, było konsorcjum firm Energia Polska i Caldoris Polska. Wymiany części opraw oświetleniowych ( 1195 opraw) dokonała firma IHOL Jan Kubisztal.

- Modernizacja Szpitala w Bielsku-Białej wraz z budową dużej elektrowni fotowoltaicznej to już kolejna realizowana przez naszą spółkę inwestycja z obszaru efektywności energetycznej. Zarówno Energia Polska, jak i Caldoris, koncentrują swoją strategię biznesową na realizacji inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Dlatego cieszymy się, że decyduje się na nie coraz więcej instytucji publicznych i samorządów - nie tylko ze względu na realne oszczędności, ale również ze względu na uzyskiwanie tak ważnych dla nas wszystkich efektów ekologicznych- powiedział Krzysztof Romaniak, prezes zarządu Energii Polskiej.

Szacunkowa roczna produkcja energii elektrycznej z uruchomionej w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku –Białej elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 400 kW to około 375 MWh. Łącznie zainstalowano 1481 sztuk paneli o powierzchni 2 407 m2. Instalacja jest zlokalizowana na dwóch działkach, a łączna powierzchnia zajmowana przez nią to około 7000 m2.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP