Szwedzi zbierają uwagi do polskiego programu budowy elektrowni atomowych

Szwedzi zbierają uwagi do polskiego programu budowy elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła w czwartek możliwość zgłaszania uwag i wniosków do polskiego programu atomowego, którego celem jest budowa elektrowni atomowych w Polsce.

Uwagi i wnioski dotyczące wpływu polskich inwestycji atomowych na środowisko będą mogły zgłaszać szwedzkie instytucje, organizacje pozarządowe, a także osoby indywidualne do 15 października. Na ich podstawie Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, podlegająca ministerstwu środowiska, opracuje wnioski, które do końca października zostaną przesłane do Polski.

"Skorzystamy z tej okazji i wyślemy swój sprzeciw. Na razie pracujemy nad jego uzasadnieniem" - powiedziała PAP Isadora Wronski z działu energii, klimatu i atomu szwedzkiego oddziału międzynarodowej organizacji Greenpeace.

Jak podała Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, Polska po otrzymaniu uwag będzie musiała poinformować stronę szwedzką, czy i w jakimi stopniu zostały one uwzględnione. Szwecji przysługuje jeszcze prawo do ewentualnego odwołania.

Szwedzi mogą zgłaszać uwagi do polskiego programu budowy elektrowni atomowych na mocy przyjętej przez Polskę konwencji z Espoo (Finlandia), która dotyczy oddziaływania inwestycji na środowisko w kontekście transgranicznym. To międzynarodowe prawo stosowane jest w przypadku, gdy inwestycja realizowana w jednym kraju swoim zasięgiem może negatywnie wpłynąć na środowisko innego państwa.

Szwecja ma trzy elektrownie atomowe. W 2010 roku rząd zezwolił na ich modernizację, co ma zwiększyć ich bezpieczeństwo, ale otwiera też możliwość zwiększenia mocy. Przez 30 lat w Szwecji istniało moratorium na budowę nowych obiektów atomowych.

Premier Donald Tusk w listopadzie 2008 r. zapowiedział wybudowanie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2020 r. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna, która planuje, że w obu siłowniach wykorzystano by taką samą technologię. Koszty budowy tych elektrowni oraz towarzyszących im inwestycji w rynek energii rząd szacuje na 100 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szwedzi zbierają uwagi do polskiego programu budowy elektrowni atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!