Szybko nabieramy zaufania do energetyki jądrowej

Szybko nabieramy zaufania do energetyki jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nigdzie w UE poparcie dla energetyki jądrowej nie rośnie tak szybko, jak w Polsce. Ale nie wierzymy, że państwo zapewni bezpieczeństwo tej technologii. Aż trzy czwarte Polaków uważa, że rząd za mało informuje nas o atomie - pisze "Metro".

Pierwsza elektrownia atomowa powstanie w Polsce prawdopodobnie w 2020 r. Przeprowadzone jesienią ub. r. badania pokazują większe zaufanie naszych obywateli do technologii nuklearnej niż przeciętnych Europejczyków. 64 proc. Polaków uważa, że energia jądrowa może być wytwarzana w bezpieczny sposób. To o 5 proc. więcej niż średnia europejska. Ponadto nasze przekonanie do tego sposobu wytwarzania energii, rośnie szybciej niż w innych państwach Starego Kontynentu.

45 proc. rodaków uznaje energetykę jądrową jako korzyść, a 41 proc. przyjmuje ją za ryzykowną. Liczba Polaków przekonanych o przewadze korzyści z atomu nad ryzykiem z nim związanym rośnie szybciej niż u Europejczyków ogółem. W ciągu ostatnich czterech lat takich osób przybyło w Polsce 12 proc., a w Unii tylko 2 proc. Ponadto 69 proc. spośród nas sądzi, że elektrownie atomowe uniezależniają kraj od importu gazu i ropy.

Mimo dużego poparcia, brakuje nam rzetelnej informacji o technologii atomowej i nie mamy zaufania do państwa w tej kwestii. Tylko 38 proc. obywateli polskich wierzy, że rząd zapewni bezpieczeństwo przy rozwoju energetyki jądrowej. To mało, biorąc pod uwagę, że średnia unijna w tej kwestii to aż 51 proc. zaufania - kończy "Metro".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szybko nabieramy zaufania do energetyki jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!