PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

T. Sęk, PSES: ograniczenie inwestycji w OZE do 1 MW realnym zagrożeniem

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
15-07-2015 06:50
T. Sęk, PSES: ograniczenie inwestycji w OZE do 1 MW realnym zagrożeniem

Proponowane rozwiązanie byłoby szczególnie dotkliwe dla niewielkich, instalacji służących wytwarzaniu energii z OZE, które powstają na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, a relatywnie niewielkie znaczenie miałoby dla dużych inwestycji OZE, które w praktyce już są lokalizowane głównie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) - mówi Tomasz Sęk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej (PSES).

Wejście w życie propozycji, aby wszystkie instalacje wykorzystujące OZE o mocy powyżej 40 kW (mikroinstalacja) mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego po prostu wstrzyma budowę jakichkolwiek urządzeń tego typu w Polsce – mówi Tomasz Sęk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej (PSES).

Co oznaczałoby dla rozwoju OZE w Polsce wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy prawo budowlane w wersji przyjętej niedawno przez połączone sejmowe Komisje Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej?
- Wejście w życie zawartej w projekcie przedmiotowej ustawy propozycji, aby wszystkie instalacje wykorzystujące OZE o mocy powyżej 40 kW (mikroinstalacja) mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego po prostu wstrzyma budowę jakichkolwiek urządzeń tego typu w Polsce.

Proponowane rozwiązanie byłoby szczególnie dotkliwe dla niewielkich, instalacji służących wytwarzaniu energii z OZE, które powstają na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, a relatywnie niewielkie znaczenie miałoby dla dużych inwestycji OZE, które w praktyce już są lokalizowane głównie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Przy czym obecnie tylko około 25 proc. samorządów ma uchwalone mpzp, a znaczna ich część dotyczy dużych miast i w związku z tym wejście w życie omawianych przepisów tym bardziej oznaczałoby paraliż inwestycji w małe OZE. Znaczące ograniczenie realizacji przedsięwzięć w OZE do 1 MW jest w mojej opinii realnym zagrożeniem .

Skoro tak to przyjęty projekt ustawy jest klasycznym wylaniem dziecka z kąpielą, czy może ma jakieś drugie dno?

- Wydaje mi się, że przyjęty przez komisje sejmowe projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy prawo budowlane ma taką treść, ponieważ zabrakło refleksji nad praktycznymi skutkami jego wprowadzenia.

Projekt przedmiotowej ustawy był uchwalany z dość ogólną intencją ucywilizowania, czy uporządkowania zasad lokalizacji przede wszystkim dużych farm wiatrowych w sposób dający społecznościom lokalnym większy niż obecnie wpływ na to, gdzie te farmy powstaną, ale uwadze parlamentarzystów umknęły skutki proponowanych rozwiązań dla rozwoju OZE w ogóle. Gdyby te przepisy, o których rozmawiamy, weszły w życie, to zahamowałyby rozwój zwłaszcza małych OZE, a w tym fotowoltaiki, przynajmniej na kilka lat, ale nie farm wiatrowych. Słowem, w praktyce zaproponowane przepisy byłyby kontrproduktywne w stosunku do celu jaki przyświecał ich uchwalaniu.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

21 115 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 715 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP