XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tajny raport KE ws. rosyjskich koncernów

Tajny raport KE ws. rosyjskich koncernów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ambicje rosyjskich koncernów energetycznych, pragnących umocnić się w krajach Unii Europejskiej, mogą napotkać na bariery - pisze w czwartkowym wydaniu "Financial Times".

Londyński dziennik odnotowuje, że Komisja Europejska (KE) rozpatruje obecnie plany, mające zahamować zamiary rosyjskich koncernów. "W tajnym roboczym raporcie, Komisja zasugerowała już podjęcie szeregu kroków, mających prowadzić do ograniczenia dostępu zagranicznych koncernów do sektora energetycznego Unii Europejskiej, a w szczególności do sieci dostaw gazu i energii elektrycznej" - pisze "Financial Times".

Dziennik dodaje, że jedną z rozważanych przez KE opcji, jest także zastosowanie zasady wzajemności, dzięki której udałoby się utrzymać na dystans koncerny z takich krajów jak Rosja i Arabia Saudyjska, gdzie europejskie firmy napotykają na zasadnicze ograniczenia w dziedzinie inwestycji.

Propozycje KE mają uspokoić obawy, związane z innymi planami - których publikację zapowiada się na 19 września - mającymi prowadzić do zwiększenia konkurencyjności na europejskim rynku energetycznym.

Komisja Europejska - pisze czwartkowy "Financial Times" - ma przede wszystkim potwierdzić swe poparcie dla zasady rozdzielności własności sieci przesyłowych gazu i prądu od sieci wytwórczych. Część państw UE obawia się jednak, iż zasada ta może prowadzić do prób przejmowania sieci przesyłowych przez obce firmy. W ten sposób - zdaniem gazety - UE mogłaby paść ofiarą strategii państw trzecich, dążących do zdominowania unijnych rynków energetycznych nie tylko w zakresie dostaw surowców lecz także ich sieci przesyłowych.

W cytowanym przez "Financial Times" dokumencie znalazło się ostrzeżenie przed sytuacją, gdy "inwestorzy kierują się innymi celami niż ekonomiczne". Londyński dziennik odnotowuje "sugestie, że Rosja i inne bogate w surowce kraje mogłyby przejąć kontrolę nad dostawami energetycznymi za pośrednictwem takich państwowych firm jak Gazprom lub poprzez finansowane przez państwo fundusze inwestycyjne.

W omawianym roboczym dokumencie Komisja Europejska proponuje działania, mające udaremnić taki niekontrolowany dostęp tych firm do rynku energetycznego UE. Najbardziej liberalna propozycja miałaby dawać KE prawo badania potencjalnych inwestorów, najmniej liberalna oznaczałaby zaś ogłoszenie europejskiego sektora energetycznego "branżą strategiczną", co w praktyce pozbawiłoby większość państw spoza Unii prawa inwestowania w tym sektorze gospodarki unijnej.

Zastosowanie zasady wzajemności natomiast uderzyłoby przede wszystkim w mający duże ambicje w Europie rosyjski Gazprom - pisze "Financial Times", konkludując, iż tak czy inaczej wydaje się, że KE zadecyduje o pewnych formach ochrony sektora energetycznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tajny raport KE ws. rosyjskich koncernów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!