Tarnowskie Wodociągi uzyskują prąd i ciepło z utylizacji osadów ściekowych

Tarnowskie Wodociągi uzyskują prąd i ciepło z utylizacji osadów ściekowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unikatowa instalacja o wartości 48 mln zł netto, służąca utylizacji osadów ściekowych z odzyskiem i wykorzystaniem energii elektrycznej oraz cieplnej została uruchomiona w Tarnowskich Wodociągach. Wyprodukowane prąd i ciepło wykorzystuje spółka na potrzeby własne.

Prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki poinformował we wtorek, że instalacja wybudowana w Tarnowie jest jedną z 55 tego typu urządzeń na świecie. W ostatnich miesiącach podobne instalacje przeszły przeglądy techniczne w Chinach i Singapurze.

Jak zaznaczył prezes, sieć kanalizacyjna, która dostarcza ścieki do oczyszczalni ścieków, gdzie powstała instalacja, należy do najdłuższych w Polsce, dlatego w poszukiwaniu technologii utylizacji osadów sięgnięto do najnowocześniejszych rozwiązań światowych.

"Rezultat jest taki, że obecnie instalacja może przyjmować osady także z sąsiednich gmin. Jesteśmy zdolni do przetworzenia osadów nawet z miejscowości odległych o 50 km od Tarnowa" - zaznaczył Rzepecki.

W instalacji jest wykorzystywana termiczna hydroliza osadu w technologii norweskiej firmy Cambi. Wytworzony biogaz przetwarza się w silnikach gazowych na prąd. Z kolei ciepło ze spalin silników jest wykorzystywane w procesie suszenia i hydrolizy osadów, a energia zużyta w tym procesie jest powtórnie wykorzystywana do podgrzewania osadów. Nowe urządzenia ograniczyły uciążliwość zapachową osadów, a także zmniejszyły ich ilość.

Według przedstawicieli tarnowskiej firmy wodociągowej, w kwietniu instalacja w 75 proc. zaspokoiła zapotrzebowanie energetyczne obiektu.

Budowa instalacji trwała niespełna rok. Inwestycja kosztowała 48 mln zł netto, zrealizowano ją dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Po przeprowadzeniu rozruchu technologicznego oceniono, że moce produkcyjne instalacji w stosunku do projektowanych mogą być zwiększone nawet o 20 proc.

Tarnowskie Wodociągi, legitymujące się ponad 100 letnią tradycją, zajmują się zaopatrywaniem w wodę oraz odbiorem i oczyszczaniem ścieków komunalnych na terenie trzech gmin: miasta Tarnowa, gminy Tarnów oraz gminy Skrzyszów. Dysponują czterema ujęciami wody, prawie 1 tysiącem kilometrów sieci wodociągowej i 800 kilometrami sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalnią ścieków o zdolną przetworzyć 86 tys. m. sześc. na dobę.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tarnowskie Wodociągi uzyskują prąd i ciepło z utylizacji osadów ściekowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!