Tauron Ciepło zmodernizuje elektrociepłownię w Czechowicach

 Tauron Ciepło zmodernizuje elektrociepłownię w Czechowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po 2020 Tauron Ciepło rozpocznie modernizację elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach, będącej częścią Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej. Wiceprezes spółki Włodzimierz Hereźniak powiedział we wtorek, że do końca br. zostanie wybrany wariant modernizacji.

"Do końca roku będziemy mieli prawdopodobnie wybrane rozwiązanie na rozbudowę tego obiektu. (…) Jeśli wybierzemy odpowiedni wariant, wówczas w przyszłym roku rozpoczniemy prace projektowe" - powiedział wiceprezes.

Jak dodał, pod uwagę brane są cztery koncepcje. Wśród nich najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest modernizacja bloku węglowego oraz budowa przy nim kotłowni gazowo-olejowej, której moc byłaby wykorzystywana w momencie zwiększonego poboru ciepła, przede wszystkim podczas dużych mrozów.

Wiceprezes zaznaczył, że istniejący blok w czechowickiej elektrociepłowni, o mocy 50 MW elektrycznych i 730 tys. GJ cieplnych, spełnia w tej chwili wszystkie normy. "On będzie pracował jeszcze przynajmniej przez pięć lat" - zapewnił.

Tauron Ciepło zamierza sfinansować inwestycję z własnych pieniędzy. Hereźniak na razie nie podał jednak żadnych kwot.

Czechowicka elektrociepłownia jest drugą obok bielskiej, która należy do Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej.

W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej, już nieczynnej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Inwestycja kosztowała 617 mln zł.

Po oddaniu nowego bloku do użytku opustoszały budynki dotychczas używane. We wtorek wiceprezes Hereźniak zapowiedział, że zostaną one w przyszłym roku zlikwidowane. Z pejzażu najprawdopodobniej znikną charakterystyczne dwa wysokie kominy, które przez dziesiątki lat górowały nad Bielskiem-Białą.

Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej. Posiada sieć ciepłowniczą o długości ok. 1,1 tys. km. Spółka dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!