Tauron i Azoty rozważą projekt CCS w Kędzierzynie

Tauron i Azoty rozważą projekt CCS w Kędzierzynie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Tauron oraz Grupa Azoty zamierzają ponownie przeanalizować możliwość budowy w Kędzierzynie-Koźlu elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu węgla. Jeżeli analizy wypadną pomyślnie, możliwe będzie aplikowanie o unijne środki na taki projekt.

"Przygotowujemy list intencyjny z Grupą Azoty w tej sprawie; ma być podpisany w tym roku. Oczywiście przedsięwzięcie wymaga dokładnej analizy i ponownego skalkulowania pod kątem biznesowym" - powiedział we wtorek PAP prezes grupy Tauron Dariusz Lubera.

Prezes wskazał, że Tauron jest zainteresowany realizacją innowacyjnych projektów, a potencjalne przedsięwzięcie w Zakładach Azotowych Kędzierzyn właśnie do takich należy. Grupa powołała centrum zarządzania działaniami w dziedzinie badań i rozwoju, które ma koordynować tego typu projekty w poszczególnych spółkach grupy.

"Z deklaracji rządowych wynika, że ok. 9 mld euro unijnych środków z nowej perspektywy finansowej będzie przeznaczone na projekty badawczo-rozwojowe i wdrożenia, a beneficjentem tych środków będzie głównie przemysł, we współpracy z nauką. To szansa, którą chcemy dobrze wykorzystać" - dodał Lubera.

Pierwszy list intencyjny w sprawie projektu w Kędzierzynie podpisały w 2008 r. Zakłady Azotowe Kędzierzyn (dziś cześć Grupy Azoty) i Południowy Koncern Energetyczny z Grupy Tauron - dziś spółka Tauron Wytwarzanie. Chodziło o rozważanie wspólnej budowy elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu węgla. Oprócz prądu i ciepła jej produktem byłby gaz syntezowy na potrzeby zakładów chemicznych w ilości wystarczającej np. na produkcję 0,5 mln ton metanolu rocznie.

Miała to być jedna z 12 unijnych instalacji demonstracyjnych w zakresie CCS, czyli wychwytywania dwutlenku węgla. Moc energetyczną elektrowni szacowano na ok. 300 megawatów.

"Wówczas szacowano, że koszt przedsięwzięcia to ok. 1 mld euro, a koszty utrzymania w kolejnych latach to ok. 250 mln euro rocznie. Jednak możliwe do uzyskania dofinansowanie unijne sięgało najwyżej czwartej części kosztów, dlatego projekt nie miał szans powodzenia" - przypomniał prezes grupy Tauron.
Jego zdaniem obecnie warto dokonać powtórnej analizy tego projektu i ewentualnie skorygować parametry przedsięwzięcia, aby było ono nie tylko innowacyjne, zaawansowane technologicznie i dające dobre efekty ekologiczne, ale także efektywne biznesowo.

Przygotowywane przed kilkoma laty przedsięwzięcie miało być bazą do stworzenia elektrowni zeroemisyjnej, gdzie dwutlenek węgla byłby wychwytywany i lokowany np. w strukturach geologicznych pod ziemią. Analizy wskazywały, że wychwytywanie CO2 jest znacznie tańsze w przypadku bloków energetycznych opartych na zgazowaniu węgla niż w przypadku klasycznych kotłów węglowych.

Grupa Tauron testuje już wychwytywanie dwutlenku węgla ze spalin - wiosną ubiegłego roku pilotażową instalację do tego celu uruchomiono w opalanej węglem Elektrowni Łaziska. To etap projektu badawczego prowadzonego wspólnie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Przedstawiciele Taurona liczą, że efekty tych badań pozwolą zmniejszyć wpływ wychwytywania CO2 na efektywność bloków energetycznych i przyczynią się do obniżenia emisyjności jednostek wytwórczych.

Instalacja w Łaziskach powstała w ramach zadania badawczego "Opracowanie technologii dla wysokosprawnych zeroemisyjnych bloków węglowych zintegrowanych z wychwytem CO2 ze spalin" w ramach koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju strategicznego programu "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii".

Inny projekt z udziałem Taurona, który mógłby ubiegać się o unijne środki na badania i rozwój, to wykorzystanie potencjału pierwiastków krytycznych, występujących w śladowych ilościach w przyrodzie. Są one niezbędne dla wielu rozwijających się gałęzi gospodarki, przede wszystkim elektroniki. Stosuje się je np. w samochodach o napędzie elektrycznym, w ogniwach paliwowych, panelach słonecznych, czy przy produkcji ekranów LCD. To m.in. antymon, beryl, kobalt, ind, gal, german, magnez, niob.

W projekcie dotyczącym możliwości wykorzystania pierwiastków krytycznych Tauron współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz KGHM Polska Miedź i ZGH Bolesław. Chodzi m.in. o badania nad technologiami wytwarzania paneli solarnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tauron i Azoty rozważą projekt CCS w Kędzierzynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!