Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tauron przeznaczy 1 mln zł na projekt badawczy DSR

Autor: WNP.PL (DC)
25-07-2017 10:30
Tauron przeznaczy 1 mln zł na projekt badawczy DSR
Fot. Fotolia

Tauron ogłosił przetarg na usługi badawczo-rozwojowe dotyczące sterowania bilansem energetycznym. Wypracowane rozwiązania mają służyć optymalnemu wykorzystaniu mocy dostępnych w krajowym systemie energetycznym, stąd nazwa projektu PROmoc. Tauron zaprasza do udziału w przetargu uczelnie, instytuty badawcze, firmy i osoby fizyczne.

Zadaniem projektu PROmoc jest wygenerowanie korzyści z efektywnego zarządzania mocą dla trzech uczestników rynku: klienta, firmy energetycznej kontraktującej energię elektryczną oraz podmiotu zarządzającego bezpieczeństwem krajowego systemu energetycznego.
Tauron zapewnia, że najważniejsze są korzyści dla klienta. Rola klienta w systemie energetycznym w ciągu ostatnich lat uległa zmianie. Klient jest już nie tylko odbiorcą, ale stał się prosumentem m.in. wytwarzając energię w źródłach lokalnych. Aktywność klienta na rynku energetycznym może zostać wykorzystana również do odpowiedniego zarządzania zużyciem energii, czyli przenoszenia energochłonnych procesów produkcyjnych na godziny najmniejszego obciążenia systemu energetycznego.

Korzyści dla klienta


"Takie rozwiązanie jest dla klienta korzystne finansowo, gdyż ceny w dolinach obciążenia systemu energetycznego są znacznie niższe. Korzystać może na tym również firma kontraktująca dla klienta energię elektryczną, która zyskiem wynikającym z dobowych różnic cen może dzielić się z klientem. Zyskuje tu również podmiot zarządzający krajowym systemem energetycznym, bo obniża się ryzyko wystąpienia niedoborów mocy i wzrasta bezpieczeństwo dostaw" - przekonuje Tauron.

To samo dotyczy klientów indywidualnych. Wprawdzie jednostkowy pobór mocy w przypadku gospodarstw domowych jest zdecydowanie niższy, ale efekt skali - np. w przypadku ponad 4,8 mln klientów indywidualnych Taurona - może również przynieść korzyści wszystkim uczestnikom rynku energii elektrycznej.

Aby taki system do zarządzania poborem mocy działał i umożliwiał elastyczne sterowanie mocą, należy rozpoznać wiele obszarów, które są przedmiotem ogłoszonego przez Tauron przetargu. Przedmiot zamówienia obejmuje świadczenie usług analitycznych i badawczych, a także sporządzenie stosownej dokumentacji m.in. na temat: dostępnych technologii i urządzeń z obszaru sterowania popytem, rozpoznania rynku w zakresie oferowanych rozwiązań IT, analizę możliwości pozyskiwania danych i sposobów komunikacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu, a także zbadanie preferencji klientów i motywacji, które skłonią ich do aktywnego współdziałania z Taronem na rynku energii.

Strategiczne innowacje


Badania i rozwój stanowią istotny element działalności grupy Tauron. Zgodnie z nową strategią na lata 2016-2025, Tauron zamierza przeznaczyć na innowacyjne rozwiązania 0,4 proc. skonsolidowanych przychodów rocznie. Już teraz Tauron angażuje się m.in. w rozwój elektromobilności, testowanie technologii wysokosprawnych baterii magazynujących energię czy badania nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce.

- Efektem projektów badawczo-rozwojowych mają być innowacyjne rozwiązania i technologie, które będą służyć naszym klientom, a tym samym stanowić podstawę rozwoju potencjału Grupy Tauron. Angażowanie się w tego typu projekty świadczy o tym, że Tauron myśli o długoterminowym rozwoju Grupy i zapewnieniu jej źródeł przychodów nie tylko teraz, ale i w przyszłości - podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP