PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tauron: w 2016 roku EBITDA dystrybucji może spaść o 270 mln zł

Autor: wnp.pl (ICh)
12-11-2015 15:35
Tauron: w 2016 roku EBITDA dystrybucji może spaść o 270 mln zł
Fot. Fotolia

- Przy naszej wartości regulacyjnej aktywów segmentu dystrybucji, a to jest około 14,5 mld zł, zmiana poziomu średnioważonego kosztu kapitału - WACC z 7,2 proc. do 5,3 proc. miałaby negatywny wpływ na EBITDA segmentu rzędu 270 mln zł - poinformowała Anna Striżyk, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Tauron Polska Energia.

Rozpoczął się już proces ustalania taryf sektora dystrybucji energii elektrycznej na 2016 roku. Przedstawione przez URE założenia nowego modelu regulacji przewidują, że przy ustalaniu taryfy na przyszły rok stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału w działalność dystrybucyjną (średnioważony koszt kapitału - WACC) wyniesie około 5,3 proc. wobec około 7,2 proc. w 2015 roku.
- Przy naszej wartości regulacyjnej aktywów segmentu dystrybucji , a to jest około 14,5 mld zł, zmiana poziomu średnioważonego kosztu kapitału - WACC z 7,2 proc. do 5,3 proc. miałaby negatywny wpływ na EBITDA segmentu rzędu 270 mln zł. Dopóki taryfy nie ma to jest pole do rozmowy i zamierzamy jeszcze przekonywać regulatora, że spadek WACC nie powinien być aż tak głęboki. Biorąc pod uwagę warunki rynkowe, czyli generalnie spadające stopy procentowe, naszym zdaniem WACC powinien być raczej na poziomie 5,7-5,8 proc , a nie 5,2 -5,3 - poinformowała Anna Striżyk, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Tauron Polska Energia.

Tak, czy inaczej z powodu obniżenia WACC w 2016 roku EBITDA segmentu dystrybucji Taurona i dystrybucji innych grup energetycznych spadnie. Tauron Polska Energia ocenia, że gdyby WACC wyniósł 5,7-5,8 proc. w 2016 roku EBITDA segmentu dystrybucji spadłaby o około 200 mln zł.

Zmianę perspektywy ratingu na "negatywną" analitycy Fitcha tłumaczą spodziewanym niższym wskaźnikiem WACC w segmencie dystrybucji energii Tauronu począwszy od 2016 roku oraz planowanym zakupem aktywów kopalni Brzeszcze.

- To przede wszystkim na obniżenie WACC zwróciła uwagę agencja ratingowa Fitch, która ( pod koniec października br. -red.) zmieniła perspektywę ratingu Taurona do "negatywnej" ze "stabilnej". Jesteśmy w trakcie rozmów z regulatorem. Taryfy spodziewamy się mniej więcej w połowie grudnia i będziemy się jeszcze starali przekonywać regulatora, że WACC powinien mieć poziom rynkowy, a naszym zdaniem poziom rynkowy to jest niecałe 6 proc., a nie 5,2-5,3 proc. - informowała wiceprezes Anna Striżyk.

Piotr Kołodziej, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia, a do niedawna prezes zarządu Tauron Dystrybucja, informował, że w niektórych krajach Europy wskaźnik WACC jest na poziomie 5 proc. , a w innych nawet na poziomie blisko 9 proc. Wskazywał, że w skali Europy występuje rozbieżność w definiowaniu elementów, które na WACC się składają i że nie ma jednej dobrej definicji określającej jak aktywa dystrybucyjne powinny być wynagradzane.

- WACC na poziomie 7 ,3 proc. czy 7,2 proc. to może byłoby za dużo i może trzeba było dokonać obniżki , ale dzisiaj odpowiednim poziomem byłby poziom bliżej 6 proc. Natomiast dopóki taryfa jest niezatwierdzona to dialog z regulatorem będzie trwał - poinformował wiceprezes Piotr Kołodziej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu