TGE: ceny energii w Polsce ustabilizowały się

TGE: ceny energii w Polsce ustabilizowały się
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef Towarowej Giełdy Energii Grzegorz Onichimowski powiedział PAP, że ceny energii w Polsce obecnie ustabilizowały się. Ocenił, że wraz z liberalizacją rynku energii, może się poprawić sytuacja odbiorców indywidualnych.

"Ceny energii w tej chwili ustabilizowały się. Mamy dużo zawartych kontraktów na naszej giełdzie energii w Warszawie na przyszły rok, z cenami bardzo podobnymi do tegorocznych" - zapewnił Onichimowski.

Według szefa TGE, polski rynek energii może w najbliższych latach bardziej sprzyjać odbiorcom indywidualnym. "Dzisiaj mamy jeszcze ceny częściowo regulowane. Ale kiedy dojdzie do uwolnienia cen energii i po wdrożeniu pakietu klimatyczno-energetycznego w 2013 roku, nasz rynek potencjalnie musi być konkurencyjny. Inaczej czeka nas czas drogiej energii" - zaznaczył.

"Jeśli chodzi o odbiorców hurtowych, bardzo dużo zależy od tego, na ile uda nam się włączyć do europejskiego mechanizmu rynku energii. Bardzo wierzę, że tak będzie. Polska gospodarka musi dostać tanią energię, a przynajmniej nie droższą, niż gospodarki ościenne. Nasz kraj jest w dalszym ciągu przemysłowy. Gdybyśmy mieli głównie firmy informatyczne i banki, to cena energii nie byłaby dla nas tak istotna z punktu widzenia rozwoju gospodarczego" - dodał.

Pytany o ocenę transakcji przejęcia Energi przez PGE, Onichimowski powiedział, że jako szef giełdy energii nie może komentować zachowań poszczególnych uczestników rynku i ich strategii. (Akcjonariuszami TGE są m.in. PGE i Energa - PAP).

"Mogę tylko żałować, że dyskusja czasem sprowadza się do sporu drugorzędnego - czy państwowa firma może kupić państwową spółkę. Oczywiście, że może. To nie powinno stanowić problemu, bo mnóstwo europejskich firm energetycznych jest państwowych. Natomiast zupełnie inną kwestią jest przyszłość połączonej firmy i jej oddziaływanie na rynek i konkurencję" - powiedział szef TGE.

Onichimowski zwrócił uwagę, że PGE jest tak dużym podmiotem, iż przesądzi w dużej mierze o tym, jak ceny energii ustalą się na rynku publicznym.

PGE od 2011 r. będzie sprzedawać na giełdach energii wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną.

Resort skarbu podjął w połowie września decyzję o parafowaniu umowy zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE. PGE zaoferowało za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Grupa chce w grudniu br. podpisać umowę. W najbliższym czasie PGE ma wysłać do UOKiK wniosek o zgodę na taką transakcję. Zdaniem Urzędu, ograniczy to konkurencję na rynku energetycznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TGE: ceny energii w Polsce ustabilizowały się

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!