To będzie rok intensywnych prac budowlanych w Elektrowni Opole

To będzie rok intensywnych prac budowlanych w Elektrowni Opole
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fundamenty obydwu maszynowni oraz kotłowni, żelbetowe budynki maszynowni czy przeważająca część pierwszej z chłodni kominowych - to m.in. prace, które mają być wykonane do końca tego roku na terenie rozbudowywanej właśnie Elektrowni Opole.

Rok 2015, jak powiedział PAP Zbigniew Wiegner - dyrektor budowy bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole z ramienia Polimexu Mostostal, to czas najintensywniejszych prac budowlanych. Betonowanie płyt fundamentowych obydwu maszynowni odbyło się już w lutym: maszynowni numer 6 - w pierwszym tygodniu lutego, a maszynowni nr 5 - w ostatnim tygodniu miesiąca. Na każdą z płyt - o wymiarach ponad 50 na ponad 100 metrów i wysokości od 1,7 m do 3,5 m - zużytych zostało ok. 12 tys. metrów sześciennych betonu, a prace przy betonowaniu odbywały się przez kilka kolejnych dni całą dobę.

Dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW, powstające w Elektrowni Opole, to inwestycja warta ponad 11,5 mld zł. Wybudują je razem konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o. Polecenie rozpoczęcia robót PGE wydała 31 stycznia 2014 roku.

Wiegner, pytany o dalsze plany na ten rok, powiedział PAP, że do sierpnia mają się odbyć dwa kolejne, potężne betonowania fundamentów obydwu kotłowni. Potrwają od około tygodnia do 10 dni każde, na każdy z dwóch fundamentów wylanych ma zostać ok. 22-23 tys. metrów sześciennych betonu. "To będą jedne z największych tego typu robót w Europie w tym czasie" - dodał Wiegner.

Beton na budowę nowych bloków elektrowni dostarcza konsorcjum dwóch opolskich firm - Górażdże Beton i JD sp. z o.o. "Do takiej operacji trzeba się odpowiednio wcześniej przygotować" - zastrzegł przedstawiciel Polimexu Mostostal. Dodał, że przygotowania logistyczne do betonowania fundamentów kotłowni już się zaczęły, a budulec na nie dostarczy to samo konsorcjum.

Wiegner podał, że poza tym do końca roku mają być też gotowe - w stanie surowym - żelbetowe budynki obydwu maszynowni. Latem mają się również rozpocząć montaże konstrukcji stalowych maszynowni i pompowni. "W końcu roku powinniśmy też już widzieć przeważającą część pierwszej z chłodni kominowych - największych obiektów powstających na tutejszej budowie" - wymieniał szef budowy.

Ponadto do końca roku powinny być też położone rury wody chłodzącej - olbrzymie, o średnicy 3,4 metra, wykonane z tworzyw sztucznych elementy podziemne budowli. Do końca roku mają być też - jak zapowiedział dyrektor budowy - wykonane elementy żelbetowe pompowni wody chłodzącej i rozpoczęte kolejne obiekty tzw. budynków elektrycznych, czyli np. głównej rozdzielni i mniejszych budynków z urządzeniami elektrycznymi obsługującymi kotły i elektrofiltry.

W ostatnich dniach lutego na placu budowy w rozbudowywanej Elektrowni Opole pracowało ponad 550 osób. Jeszcze w tym roku może ich być o ok. 200 więcej. Docelowo, w kolejnych latach inwestycji, ma być ich nawet 4 tys.

Dwa budowane w Elektrowni Opole bloki energetyczne opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska.

W pierwszym roku inwestycji odbywały się głównie prace ziemne. Rok 2015 ma być czasem intensywnych prac budowlanych. W 2016 roku podczas rozbudowy dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń.

Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpić ma w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To będzie rok intensywnych prac budowlanych w Elektrowni Opole

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!