Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

TOE: konieczne jest zwiększenie płynności na rynku energii

Autor: WNP.PL (DC)
27-07-2017 19:16
TOE: konieczne jest zwiększenie płynności na rynku energii
Fot. PTWP

Od 2016 roku następuje znaczący spadek płynności na zorganizowanym hurtowym rynku energii elektrycznej w Polsce. Na rynku terminowym Towarowej Giełdy Energii (TGE) w 2016 roku obrót energią elektryczną wyniósł 99 TWh i był znacząco niższy niż w latach wcześniejszych: 162 TWh w 2015 r. i 163 TWh w 2014 r. Od początku 2017 roku tendencja ta niestety nie ulega zmianie i obroty nadal spadają.

W raporcie „Analiza płynności rynku energii elektrycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rynku giełdowego” przeanalizowano m.in. wolumeny - płynność na rynku energii elektrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku giełdowego oraz przyczyny spadków ilości energii elektrycznej notowanej na rynku giełdowym.
Zaproponowano także liczne działania poprawiające sytuację. Raport uwzględnia realia funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce, doświadczenia poszczególnych spółek obrotu w handlu na giełdowym rynku energii, jak również na innych zorganizowanych (głównie brokerskich) platformach obrotu oraz tzw. rynku OTC.

W ramach prac uwzględniono także zróżnicowane podejście poszczególnych spółek i grup do obowiązkowej sprzedaży energii elektrycznej przez wytwórców (tzw. obligo giełdowe), uniemożliwiające TOE jednoznaczne określenie wielkości obowiązku.

- Mając na uwadze obserwowany spadek wolumenów energii elektrycznej na rynkach zorganizowanych, w tym głównie na rynku giełdowym, ale i znaczenie tego obszaru rynku oraz kształtowanych na nim indeksów cenowych, zarówno dla wytwórców, spółek obrotu, jak i odbiorców końcowych, TOE opracowało i opublikowało Raport nt. płynności rynku energii elektrycznej. Chcielibyśmy, aby raport, w którym poddaliśmy ocenie historyczne notowana, ale także zaproponowaliśmy tzw. działania „naprawcze” był punktem wyjścia do dyskusji zmian na rynku giełdowym w Polsce, którą zapoczątkowaliśmy dwoma lipcowymi spotkaniami: z prezesem URE i zarządem TGE - mówi dyrektor biura TOE Marek Kulesa.
 
 
Zdaniem TOE przyczynami spadku ilości energii elektrycznej handlowanej na rynku giełdowym były spadek obliga giełdowego oraz bierność i pasywna postawa TGE wraz z IRGiT w kreowaniu rozwiązań zachęcających uczestników do aktywności na rynku.

W raporcie wskazano, że wprowadzenie kolejnego obliga i zwiększenie obecnego obowiązku bez działań towarzyszących nie uatrakcyjni w sposób trwały giełdowego rynku energii jako miejsca zawierania transakcji na rynku hurtowym i będzie kolejną ingerencją na drodze regulacji.

Rozwiązania tego typu powinny być niejako warunkowe i w ograniczonym czasie dawać „wsparcie” dla organizatorów rynku hurtowego (w szczególności TGE) w celu wdrożenia innowacyjnych rozwiązań i działań służących znacznej poprawie atrakcyjności giełdy energii jako głównego miejsca zawierania transakcji na rynku hurtowym. Towarzystwo zakłada, że zaproponowane w Raporcie działania poprawiające sytuację powinny być jak najszybciej realizowane, stanowiąc podstawę do dalszej dyskusji i prac nad rozwojem rynku energii elektrycznej w Polsce.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP