PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Transfery z non-ETS do ETS, a redukcja kosztów CO2

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
24-03-2016 17:43
Transfery z non-ETS do ETS, a redukcja kosztów CO2

Stanisław Poręba, menedżer w Dziale Doradztwa Biznesowego EY

Fot. mat. pras.

Wprowadzenie możliwości transferu jednostek redukcji emisji CO2 z obszaru non-ETS do obszaru ETS, wymaga zmiany w dyrektywie ETS i decyzji dotyczącej obszaru non-ETS, po ewentualnych wcześniejszych ustaleniach Rady Europejskiej w tym zakresie. Wydaje się, że uzgodnienie takich propozycji na forum UE mogłoby mieć szansę bo łączny wysiłek redukcyjny dla Polski jest dość wysoki, biorąc pod uwagę zwłaszcza redukcje osiągnięte w okresie 1990-2005 - ocenia Stanisław Poręba, menedżer w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

EY analizował emisyjność Polski w obszarach ETS i non- ETS w okresie do 2030 pod kątem wpływu poziomu redukcji emisji CO2 m.in. na koszty energii. Jakie wnioski płyną z tych analiz?
- EY analizował różne warianty zmiany emisyjności produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce w perspektywie 2030 i 2050 roku, w ramach projektów związanych z mechanizmami kompensacyjnymi i wdrażaniem nowych standardów emisyjnych na podstawie konkluzji BAT z 2015 roku. Dla tego obszaru analizowano warianty redukcji emisji CO2 w 2030 roku od 15% do 50% w stosunku do 2005 roku. W wariantach redukcji o 15 i 20% założono brak energetyki jądrowej, bez której trudno uzyskać redukcję o 30 i więcej procent. Energetyka węglowa utrzymuje w przybliżeniu obecny poziom produkcji w wariantach do 30% redukcji, przy redukcji powyżej 40%, jej udział gwałtownie maleje. Nakłady i koszty energii rosną znacznie szybciej po przekroczeniu 30% redukcji. Wynik tych analiz jednoznacznie wskazuje, że dla wytwarzania energii elektrycznej i ciepła cel redukcyjny na 2030 rok w stosunku do 2005 roku nie powinien przekraczać 30%.

Cele dla 2030 roku dla całej UE wynoszą 43% dla obszaru objętego systemem ETS (w którym główną część stanowi energetyka) i 30% dla sektorów pozostających poza systemem ETS (tzw. non-ETS) w stosunku do 2005 roku. Cel dla obszaru ETS nie jest dzielony na kraje członkowskie, ma być osiągany przez zmniejszanie podaży uprawnień do emisji i sterowanie ich ceną poprzez rynkową rezerwę stabilizacyjną (MSR). Dla obszaru non-ETS będą ustalane cele dla poszczególnych krajów członkowskich na poziomie od 0 do - 40% w zależności od względnego poziomu PKB na mieszkańca. Biorąc po uwagę obecne uwarunkowania i cel dla tego obszaru na 2020 r. (+14%), wydaje się, że Polska powinna mieć ustalony cel redukcyjny dla non-ETS na poziomie zbliżonym do zera.

EY prezentował koncepcje tzw. spakietowania non-ETS i ETS, czyli przenoszenia pomiędzy tymi obszarami uprawnień do emisji CO2, jako sposobu na zmniejszenie obciążeń energetyki kosztami CO2 w okresie po 2020. Na czym miałoby to konkretnie polegać?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


51 241 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie
 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
  Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
  Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.