Trojanowska: budowa elektrowni jądrowej to dywersyfikacja źródeł energii

Trojanowska: budowa elektrowni jądrowej to dywersyfikacja źródeł energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa elektrowni jądrowej jest bardo ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii w Polsce - powiedziała w poniedziałek na konferencji pełnomocnik ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Trojanowska uczestniczyła w organizowanej przez Urząd Dozoru Technicznego konferencji poświęconej m.in. wspólnotowej polityce energetycznej.

Jak podkreślała, rozwój energetyki jądrowej pomoże Polsce wypełnić zobowiązania nałożone przez pakiet energetyczno-klimatyczny i jest jednym z priorytetów budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"W obliczu wyzwań sektora energetycznego powinniśmy pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne jest ściśle związane z bezpieczeństwem publicznym. Bezpieczeństwo publiczne w wymiarze globalnym stało się priorytetem w Unii Europejskiej i na świecie w ciągu ostatnich lat. Zostało jeszcze wzmocnione po wypadku w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii w tym roku" - zaznaczyła.

Przypomniała, że Rada Europejska zadeklarowała, że bezpieczeństwo wszystkich elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej powinno opierać się na wszechstronnej i przejrzystej ocenie ryzyka i ta ocena będzie prowadzona przez krajowe, niezależne organy. Te organy powinny być z kolei wspierane przez niezależne jednostki inspekcyjne i certyfikacyjne, jak w Niemczech, Finlandii czy Francji.

"Jednostki przeprowadzają niezależne oceny w imieniu wielu zainteresowanych - prywatnych i publicznych klientów, czy władz. Głównym celem jest dostarczenie wiarygodnej informacji w sprawie zgodności systemów, struktur i elementów z odpowiednimi regulacjami. (Organy te - PAP) nie są zaangażowane w dostawy sprzętu, naprawy czy konserwację elementów, które będą kontrolowane. I nie ma tu konfliktu interesów" - zaznaczyła.

Trojanowska wskazała też na konferencji, że jednym z priorytetów energetycznych Polski jest rozwój odnawialnych źródeł energii. "Polityka energetyczna mówi o 15 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej konsumpcji energii w 2020 oraz o 10 proc. udziale biopaliw w rynku paliw transportowych. To nasze wyzwania" - zaznaczyła.

Przypomniała, że w Polsce przyjęto ostatnio ustawę o efektywności energetycznej. "Wprowadza ona system wsparcia w postaci białych certyfikatów. Dzięki nim uzyskamy większą oszczędność energii" - zaznaczyła.

80 proc. środków uzyskanych z białych certyfikatów trafi na zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych. Pozostała część będzie mogła trafić na zwiększenie oszczędności przez wytwórców oraz zmniejszenie strat w przesyle i dystrybucji energii. Pieniądze z kar za brak odpowiednich certyfikatów trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na programy związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii oraz na zwiększenie sprawności wytwarzania energii np. poprzez kogenerację.

Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.

W sierpniu 2010 r. PGE informowała, że analizuje sześć lokalizacji. Wcześniej resort gospodarki jako wskazania PGE wymienił Żarnowiec (woj. pomorskie), Kopań (woj. zachodniopomorskie) i Lubiatowo - Kopalino (woj. pomorskie). W marcu 2010 r. Ministerstwo Gospodarki ogłosiło ranking potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej. W zestawieniu pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie - Klempicz, a trzecie - Kopań. Żarnowiec i Klempicz były miejscami wybranymi pod budowę już w połowie lat 80
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trojanowska: budowa elektrowni jądrowej to dywersyfikacja źródeł energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!