XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trzy oferty na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin otwarte

Trzy oferty na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin otwarte
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szefowie koncernu CEZ oficjalnie otworzyli we wtorek trzy oferty złożone w przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin. Złożyły je koncerny Areva i Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200, składające się z firmy Skoda JS i dwóch filii koncernu Rosatom.

Plany rozbudowy Temelina przewidują powiększenie elektrowni o dwa bloki energetyczne z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi o mocy elektrycznej co najmniej 1000 MW każdy. Wymagania przetargowe mówią też o zapewnieniu zestawów paliwowych na dziewięć lat pracy reaktorów. CEZ przewiduje, że rozstrzygnięcie powinno zapaść pod koniec 2013 r.

"Ten kontrakt, największy w historii CEZ i Republiki Czeskiej, ma dla nas kluczowe znaczenie. Zamierzamy wyłonić dostawcę w sposób jak najbardziej transparentny. To jedyny w skali światowej przetarg prowadzony w zgodzie z zasadami udzielania zamówień publicznych" - podkreślił prezes CEZ Daniel Benes.

W poniedziałek minął termin składania ofert przez trzech zaproszonych wcześniej do udziału oferentów. Wszyscy je złożyli. Dokumenty ze szczegółami ofert zajęły 73 skrzynie, ważące w sumie półtorej tony.

Jak podkreślił CEZ, ponad stu ekspertów zajmie się teraz dokładną analizą ofert. Na tę okazję firma przygotowała specjalnie zabezpieczone pomieszczenia, w których prowadzone będą prace oraz negocjacje z oferentami. Kryteria przetargu zakładają, że połowę punktów można dostać za rozwiązania finansowe: cenę, warunki zapłaty czy gwarancji.

Latem 2009 r. CEZ oficjalnie ogłosił, że szuka partnerów dla rozbudowy Temelina; wiosną 2010 r. dokonał wstępnej selekcji zainteresowanych, wybierając trzy propozycje - francuskiej Arevy, należącego do koncernu Toshiba Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.

Areva proponuje najnowszy reaktor EPR. Dwa EPR-y budowane są w Chinach, trzeci w Finlandii, czwarty we Francji. Westinghouse zaproponowało swoją konstrukcję AP-1000 - obecnie na świecie powstają cztery takie reaktory, dwa w USA i dwa w Chinach.

Ich konkurentem będzie konsorcjum rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress oraz Skoda JS - kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda. Atomstroyexport i Gidropress należą do państwowego koncernu Rosatom, z kolei Skoda JS osiem lat temu została kupiona przez rosyjską grupę przemysłową OMZ, w której największy udział ma pośrednio Gazprombank.

Konsorcjum proponuje reaktor MIR.1200 - eksportową modyfikację znanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1000.

Wszystkie projekty muszą spełniać wymagania czeskie oraz UE, a także standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz europejskiego stowarzyszenia dozorów jądrowych WENRA. Oferowane technologie muszą mieć licencje albo w kraju pochodzenia albo w którymś z państw UE - podkreślił Benes w komunikacie opublikowanym przez CEZ.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy oferty na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin otwarte

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!