XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tusk: akceptacja dla czterech pkt unii energetycznej

Tusk: akceptacja dla czterech pkt unii energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest akceptacja dla czterech punktów unii energetycznej, pozostaje spór co do piątego, czyli wspólnej negocjacji ceny gazu - stwierdził w sobotę premier Donald Tusk.

W kontekście kryzysu ukraińskiego premier był pytany w sobotnim wywiadzie dla TVP Info, czy w sprzeciwie wobec polityki rosyjskiej UE doszła do granicy, biorąc pod uwagę niedawne, krytyczne wypowiedzi komisarza ds. energii i polityka niemieckiej CDU Guenthera Oettingera pod adresem pomysłu unii energetycznej.

"Widać wyraźnie, że trwa jakaś wewnętrzna debata, czy też spór wewnątrz polityki niemieckiej, bo każdego dnia mamy jakąś wypowiedź, która może niepokoić, później jest sprostowanie, później wypowiedź kontrująca" - powiedział Tusk. Podkreślił, że on na razie spokojnie zajmuje się tym, co Polska stara się robić, czyli pracą na rzecz jednolitego stanowiska w UE.

Wśród elementów zgłoszonego przez Tuska projektu unii energetycznej są: wspólne negocjacje gazowe całej UE; inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową; lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy); wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.

Premier stwierdził, że "niektórzy komentatorzy skoncentrowali się na jednym z pięciu punktów, istotnym, ale nie rozstrzygającym o wszystkim", czyli wspólnych negocjacjach, czy jednolitej cenie za gaz w relacjach z Rosją.

"Na razie uzyskaliśmy taki stan - myślę, że w środę uzyskam tego potwierdzenie w Brukseli - że jest powszechna i pełna akceptacja dla czterech punktów" - powiedział Tusk. Dodał, że Komisja Europejska przygotuje propozycję, by w tych czterech punktach było wspólne stanowisko, "taki mechanizm solidarności energetycznej".

"Pozostaje spór co do tego jednego, czyli czy możliwe jest wspólne negocjowanie ceny" - powiedział premier. Według niego być może będziemy mieli porozumienie "jakby w środku".

Zaznaczył przy tym, że "to nie jest gra na najbliższe dni, tygodnie, czy nawet miesiące". "Tak naprawdę konflikt ukraiński rozpoczął nową geopolityczną grę, która być może będzie jeszcze trwała całymi latami, więc niezależnie od tego ile ugramy dzisiaj, ile za miesiąc, ile za rok, to tak naprawdę jesteśmy w grze, która może potrwać całe lata" - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, jest "ważne żeby Europa nawet jeśli nie będzie uznawała wszystkich naszych argumentów, przynajmniej część z nich wzięła pod uwagę i to możliwie szybko". "Uważam, że jesteśmy blisko tego" - dodał premier.

Był też pytany o to, że węgierski premier Wiktor Orban ponownie oświadczył w sobotę, że chce autonomii dla etnicznych Węgrów na Ukrainie.

Tusk podkreślił, że nie akceptuje tego. "I muszę powiedzieć, że akurat tego nikt nie akceptuje, nawet jeśli widać różnicę zdań między poszczególnymi stolicami, nawet jeśli czasem żałujemy, że Niemcy nie są bardziej jednoznaczni w ocenie tego co się dzieje na Ukrainie, to muszę powiedzieć, że dla tego typu wypowiedzi, dla tego typu komunikatów, nie ma dzisiaj akceptacji w Europie" - powiedział premier.

Dodał, że rozumie troskę o mniejszości. "Ale wypowiadanie tego typu słów właśnie w tym momencie jest oczywiście poważnym kłopotem dla Ukrainy i może być poważnym atutem, czy takim wsparciem, mimowolnym jak sądzę, dla polityki Putina" - powiedział premier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: akceptacja dla czterech pkt unii energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!