Tusk: dla rządu energetyka jądrowa i łupki to priorytety

Tusk: dla rządu energetyka jądrowa i łupki to priorytety
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dla polskiego rządu energetyka jądrowa i inwestycje w gaz łupkowy są priorytetowe - powiedział w czwartek dziennikarzom premier Donald Tusk. Podkreślił, że strategia rządu zakłada dywersyfikację źródeł energii.

Tusk był pytany podczas briefingu prasowego w Rzeszowie o środową wypowiedź prezesa PGE Krzysztofa Kiliana, z której wynika, że projekty wydobycia gazu z łupków i energetyki jądrowej wykluczają się i trudno je realizować jednocześnie. Czytaj więcej: Prezes PGE: projekt łupkowy i atomowy wzajemnie się wykluczają
Analitycy: albo gaz łupkowy, albo projekt jądrowy

"To jest wypowiedź szefa firmy, a nie ministra, czy szefa rządu. Dla polskiego rządu energetyka jądrowa i oczywiście inwestycje w gaz łupkowy to są priorytety. Tutaj nic się nie zmieniło. Będziemy rozmawiali z polskimi firmami, co do których mamy przekonanie, że powinny i w jednym i w drugim przedsięwzięciu uczestniczyć" - zaznaczył premier.

Dodał, że jest zrozumiałe, iż prezesi firm oceniają projekty energetyczne oraz inwestycje w gaz łupkowy pod kątem swoich możliwości finansowych.

"Ale spółki Skarbu Państwa w zakresie, w jakim pozwala prawo, będą realizowały strategię rządu. A ta strategia polega na takiej dywersyfikacji źródeł energii, która umożliw Polsce pełne bezpieczeństwo i niezależność od zewnętrznych dostawców energii. To oznacza kontynuowanie programu jądrowego i rozwijanie bardzo intensywne programu łupkowego" - powiedział.

Zaznaczył, że to, jaką rolę będzie pełniło w tym procesie PGE, będzie zależało od rozmów ministra skarbu ze spółką. "Oczywiście także od jej autonomicznych w pewnym zakresie decyzji. Ale jestem przekonany, że wpływ, jaki państwo ma w związku z udziałami w tej firmie, będzie wystarczający, aby PGE było istotną częścią strategii i jądrowej i łupkowej" - zaznaczył.

Głos w sprawie zabrała również Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. - Bez weryfikacji rodzimych zasobów gazu łupkowego i opłacalności jego wydobycia, deklarowanie tego źródła jako paliwa dla elektroenergetyki jest zdecydowanie przedwczesne. Efektywność wykorzystania gazu łupkowego powinna również podlegać analizie jego przemysłowego wykorzystania - powiedziała Trojanowska. Czytaj więcej: H. Trojanowska: jest miejsce dla atomu i gazu łupkowego

W środę Kilian podczas debaty na temat energetyki ocenił, że energetyka jądrowa i gaz łupkowy "nie mogę się zakończyć sukcesem, jeden wyklucza drugi". "Nie można mieć jednocześnie ruchu lewostronnego i prawostronnego na ulicy, bo grozi to poważnymi konsekwencjami" - argumentował.

Jego opinię podzielił sekretarz generalny Społecznej Rady Konsultacyjnej Narodowego Programu Redukcji Emisji prof. Krzysztof Żmijewski. "Nie ma możliwości, byśmy mieli i energetykę atomową i gaz łupkowy" - powiedział. "Po pierwsze, obie inwestycje są bardzo poważne, a polskiego sektora energetycznego nie stać na to, by prowadzić oba projekty jednocześnie" - ocenił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: dla rządu energetyka jądrowa i łupki to priorytety

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!