XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tusk i Merkel za solidarnością energetyczną w UE

Tusk i Merkel za solidarnością energetyczną w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek w Berlinie, że na najbliższych szczytach Unii Europejskiej będzie przekonywał do swojej propozycji dotyczącej solidarności energetycznej w Europie.

Kanclerz Angela Merkel potwierdziła na konferencji prasowej po rozmowach z polskim premierem, że również dla Niemiec solidarność energetyczna w UE jest ważną kwestią.

Jednak - jak zaznaczyła - należy zapewnić techniczne możliwości wdrażania tej solidarności, takie jak systemy gazociągów, łączniki czy terminale gazu ciekłego.

"Solidarność jest jedną z najistotniejszych cech wspólnych w UE, ale nie możemy uniknąć rozmów o rozwiązaniach technicznych" - powiedziała niemiecka kanclerz.

Tusk przyleciał w czwartek do Berlina prosto z Paryża, gdzie rozmawiał z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

"Będę przekonywał wszystkich partnerów, by wreszcie konkretnie rozmawiać o prawdziwych, realnych warunkach bezpieczeństwa energetycznego wszystkich krajów członkowskich" - powiedział premier dziennikarzom.

Zdaniem Tuska trzeba się uporać z największym wyzwaniem, jakim jest bezpieczeństwo dostaw energii. "Budowa solidarności energetycznej w UE powinna oznaczać zdolność do pomagania każdemu państwu członkowskiemu, gdyby zagrożone były dostawy energii, i niezależnie od tego, od kogo są to dostawy i jakiego typu jest to energia" - oświadczył premier.

Budowa takiej solidarności pozwoli UE na prowadzenie rozmów z partnerami na całym świecie "na dużo lepszych warunkach" na temat regularności dostaw i przyzwoitego poziomu cen.

"Jak na razie znajduję pełne zrozumienie co do idei" - powiedział Tusk. I dodał, że kolejne spotkania w ramach Unii poświęcone będą rozmowom o konkretnych zapisach.

Rozmowy szefów rządów Polski i Niemiec dotyczyły też prac nad pakietem klimatyczno-energetycznym UE, który ma być odpowiedzią Wspólnoty na ocieplenie klimatu. Według Tuska powoli dochodzi do zbliżenia stanowisk obu państw w tej sprawie.

Jak zapewniał, wszystkie kraje UE mają wolę przyjęcia jednolitego stanowiska, w którym zawarte będą zarówno ambitne cele, jak i "mądrość chwili".

"A więc będzie to stanowisko, które uwzględnia nie tylko zróżnicowane interesy państw członkowskich, ale i globalną sytuację gospodarki" - powiedział premier.

Pakiet klimatyczno-energetyczny ma pozwolić UE na redukcję emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r. w porównaniu z rokiem 1990. Polska i siedem innych wschodnioeuropejskich państw UE wskazują, że planowane przez Unię ograniczenia emisji dwutlenku węgla spowodują wzrost cen energii i negatywnie wpłyną na wzrost gospodarczy.

Zdaniem Tuska Polska i Niemcy zdołały "przez długie miesiące przyjaznej współpracy wypracować wspólnotę poglądów na temat partnerstwa wschodniego". "Bez osobistej pomocy pani kanclerz te projekty, m.in. polskiego autorstwa, nie uzyskałyby takiej akceptacji, jaką mają" - mówił premier, dziękując Angeli Merkel.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk i Merkel za solidarnością energetyczną w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!