XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tusk o wspólnych klimatycznych interesach nowych krajów UE

Tusk o wspólnych klimatycznych interesach nowych krajów UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowe kraje członkowskie UE mają "wspólne interesy w trudnej dyskusji, jaka nas czeka na szczycie" w sprawach klimatycznych - powiedział w czwartek w Brukseli premier Donald Tusk przed spotkaniem krajów Grupy Wyszehradzkiej, a także Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

Głównym, forsowanym przez szwedzkie przewodnictwo UE, zadaniem czwartkowo-piątkowego szczytu unijnego będzie przyjęcie mandatu na organizowaną w grudniu konferencję klimatyczną w Kopenhadze, co będzie wymagało przezwyciężenia impasu w rozmowach między krajami UE o podziale kosztów wsparcia biedniejszych krajów w walce ze zmianami klimatycznymi.

Zbudowana przez Polskę koalicja nowych państw domaga się, by koszty były liczone na podstawie dochodu narodowego brutto albo udziału w pomocy rozwojowej, a nie na podstawie emisji CO2, co jest rozwiązaniem preferowanym przez kraje bogate.

"Polski pogląd jest wspólnym poglądem Grupy Wyszehradzkiej, jeśli chodzi o sprawy klimatyczne" - powiedział Tusk. Pytany o ewentualne zawetowanie mandatu przez Polskę, jeśli na szczycie nie będzie zgody, jaką kwotą i jak podzieloną między kraje członkowskie UE ma wesprzeć kraje rozwijające się, premier wyraził nadzieję, że "nie trzeba będzie podejmować dramatycznych decyzji".

"Polski pogląd zyskuje akceptację wielu krajów europejskich, a Polska chce to potwierdzić" - powiedział Tusk. Na podstawie rozmów przed szczytem z przywódcami UE, wyraził przekonanie, że "wszyscy rozumieją nasz punkt widzenia".

Finansowe wsparcie krajów najbiedniejszych i rozwijających się jest konieczne, by w Kopenhadze doszło do globalnego porozumienia o redukcji emisji CO2 po roku 2012, kiedy wygaśnie protokół z Kioto. Potrzeby Komisja Europejska szacuje rocznie na 100 mld euro do roku 2020, co zostało potwierdzone w projekcie wniosków końcowych, do których dotarła PAP. Unijna składka miałaby sięgnąć od 2 mld do 15 mld euro - ile dokładnie, nie wiadomo, bo nie ma tego w projekcie. Ponadto wciąż brak odpowiedzi na postulat nowych krajów, by zadecydować o podziale kwoty. Przeciwne wykładaniu pieniędzy na stół są przede wszystkim Niemcy; Komisja Europejska i szwedzkie przewodnictwo apelują, by UE pojechała do Kopenhagi z mocną ofertą wsparcia, ale nie widzą potrzeby, by już teraz decydować o wewnętrznym podziale obciążeń.

"Wszystkie kraje, z wyjątkiem najmniej rozwiniętych, powinny uczestniczyć w międzynarodowym finansowaniu publicznym - głosi ogólnikowo najnowszy, uzyskany przez PAP projekt wniosków końcowych. - UE i kraje członkowskie są gotowe wziąć na siebie część, która będzie im sprawiedliwie przyznana".

Czytaj także: Buzek: redukcja emisji będzie kosztowna

Pawlak: chcemy być liderem w redukcji emisji na skalę europejską
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk o wspólnych klimatycznych interesach nowych krajów UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!