Tusk: rekomendacje KE ws. energetyki prawie takie jak polskie postulaty

Tusk: rekomendacje KE ws. energetyki prawie takie jak polskie postulaty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rekomendacje Komisji Europejskiej ws. zmniejszenia zależności energetycznej Unii Europejskiej będą prawie w stu procentach zbieżne z polskimi propozycjami dotyczącymi unii energetycznej - powiedział w środę premier Donald Tusk.

W "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu Tusk był pytany o środową konferencję w Brukseli, w której wezmą udział, oprócz niego, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Celem konferencji jest dyskusja na temat europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zostanie przedstawiona przez Komisję Europejską przed czerwcowym posiedzeniem Rady Europejskiej. Wcześniej Tusk spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Premier powiedział, że sądzi, iż w środę w Brukseli uzyska publiczne potwierdzenie, że rekomendacje KE będą niemal zbieżne z polskimi propozycjami. "Komisja Europejska przedstawi całej Unii Europejskiej pewne rekomendacje i one, według mojej wiedzy, będą zbieżne prawie w stu procentach z tymi propozycjami, jakie Polska przedstawia od wielu tygodni" - powiedział Tusk.

Zapytany, kiedy projekt unii energetycznej może zacząć obowiązywać, premier odpowiedział, że KE jest zobowiązana do przedstawienia w pierwszych dniach czerwca rekomendacji dla państw UE.

"To są rekomendacje na rzecz podniesienia niezależności energetycznej i na pewno będą szły w kierunku, jaki proponuje Polska. Które z rekomendacji będą w czerwcu przyjęte? Mam nadzieję, że wszystkie" - powiedział Tusk. Jak dodał "to będzie oznaczało, że tak naprawdę szczególnie inwestycyjna część projektu unii energetycznej powinna ruszyć już latem".

Szef rządu przyznał, że słyszy czasami głosy z Polski, że projekt nie ma szans powodzenia. "Zawsze mam jedną odpowiedź: czy mamy z założonymi rękami patrzeć jak Europa grzęźnie w sporach, konfliktach interesów, skoro mamy dobry punkt widzenia?" - mówił.

Tusk ocenił, że bezpieczeństwo energetyczne i większa niezależność energetyczna Europy to "interes długofalowy, który stoi w poprzek doraźnym interesom niektórych firm, nie tylko niemieckich".

"Ale oczywiście te związki między Niemcami a Rosją są tutaj najwyraźniejsze. Musimy rozpocząć proces zmiany tego nastawienia, to znaczy, że gaz nie jest tylko biznesem między firmami, na przykład niemieckimi i rosyjskimi, że gaz jest także strategicznym elementem bezpieczeństwa całej Europy" - podkreślił.

Tusk był też pytany o obawy, że konflikt ukraińsko-rosyjski spowoduje braki w dostawie gazu do Polski. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna, "nawet jakby doszło na Ukrainie do większego dramatu niż jest dzisiaj".

"Gdyby Rosja, tak jak zapowiada, na początku czerwca zakręciła kurek z gazem do gazociągu, który idzie przez Ukrainę, to w Polsce nie odczujemy tego faktu. Obywatele w Polsce mogą być spokojni. Nawet, gdyby gaz z Rosji przestał płynąć, mamy wystarczającą ilość zapasów, połączeń, żeby przetrwać nawet długotrwały kryzys gazowy" - oświadczył.

Dodał, że nic nie świadczy o tym, żeby wydarzenia na Ukrainie spowodowały zamknięcie przepływu gazu z Rosji przez Białoruś i Polskę.

Premier został zapytany ponadto o doniesienia, że Jan Krzysztof Bielecki jest rozważany przez rząd jako kandydat na unijnego komisarza ds. energetyki. Tusk zaznaczył, że na razie są to jedynie spekulacje i żadna decyzja nie zapadła. Podkreślił jednak, że "to byłaby na pewno świetna kandydatura".

Na początku kwietnia Tusk zaproponował filary europejskiej unii energetycznej. Wśród elementów projektu unii premier wymienia - oprócz wspólnych negocjacji gazowych całej UE - także: inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: rekomendacje KE ws. energetyki prawie takie jak polskie postulaty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!