Tysiące firm wybiera tańszy prąd

Tysiące firm wybiera tańszy prąd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kto przegrywa w walce o chętnych na kupno prądu? Z danych URE wynika, że państwowi czempioni, zwłaszcza Tauron. Ale Tauron twierdzi, że zdobywa więcej klientów, niż traci.

O odbiorcach energii, którzy zmienili jej dostawców, informował wcześniej portal wnp.pl: Ponad 7 tys. firm zmieniło sprzedawcę prądu

"Gazeta" dostała najświeższe dane Urzędu Regulacji Energetyki o odbiorcach, którzy zmienili swego dostawcę prądu. Taka możliwość istnieje od 2007 r. Od tego roku klienci nie muszą już korzystać z usług swego starego, zasiedziałego dostawcy, mogą sobie wybrać nowego.

Z możliwości tej korzystają głównie przedsiębiorcy - ceny dla nich są całkowicie uwolnione. Dlatego prawie 8,3 tys. firm zmieniło już dostawcę prądu. Ceny dla domów są wciąż regulowane przez URE i tylko 2 tys. gospodarstw zdecydowało się na zmianę, z tego większość to pracownicy samych firm energetycznych, którzy wybierają jako dostawcę swojego pracodawcę.

Co wynika z danych URE? Najwięcej klientów zmieniło sprzedawcę na tradycyjnym obszarze działania państwowego Tauronu - czyli w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Jest ich w sumie aż 4917. Ale wiceprezes Tauronu Krzysztof Zamasz stanowczo zaprzecza, że firma straciła tylu klientów. - Mamy zupełnie inne dane. Więcej klientów zyskaliśmy, niż straciliśmy, w porównaniu z poprzednimi latami sprzedajemy też więcej energii. Może URE nie uwzględnia klientów, którzy do nas wrócili? - zastanawia się. - Ale URE twierdzi, że o pomyłce nie ma mowy. - Rzeczywiście najwięcej klientów odchodzi z Tauronu, bo mają drogą energię. A w naszych danych uwzględniamy liczbę firm, które zmieniły sprzedawcę, a nie liczbę samych zmian- powiedział nam anonimowo urzędnik URE.

Z czego wynika słabość Tauronu? - Oni najpóźniej przygotowali się do walki o klienta, poza tym na ich terenie działa najwięcej dużych firm, które najłatwiej zmieniają sprzedawcę - mówi menedżer z konkurencyjnej firmy. Zamsz odpiera zarzuty. - Warto również wziąć pod uwagę, że mamy ponad 4 mln klientów, czyli wielokrotnie więcej niż np. Vattenfall, RWE czy Enea, więc statystycznie liczba odejść nie odbiega od branżowej średniej dla kraju. Poza tym mamy więcej klientów firm niż np. Energa czy RWE, jeśli to wszystko uwzględnimy, to okaże się, że nie wypadamy gorzej niż inni. Druga w kolejności pod względem straconych klientów jest największa firma energetyczna w Polsce - PGE (głównie centralna i wschodnia Polska) - 1741. Trzecia - również państwowa Energa (Pomorze i Kujawy) - 1611. Działająca głównie w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim państwowa Enea straciła ich 840. Mało tracą prywatni, ale też mający najmniej klientów dostawcy - RWE (Warszawa) i Vattenfall, ale też mają najmniej klientów.

Zdaniem menedżerów, z którymi rozmawialiśmy, najostrzejsza jest walka o największe firmy - huty, kopalnie, duże fabryki. - Część dostawców, zwłaszcza państwowych, godzi się na zerową marżę, byle tylko zdobyć albo nie stracić klienta. A nawet godzi się na straty. A duzi odbiorcy to widzą i oczekują, że ceny będą coraz niższe.

Największą przeszkodą w konkurencji na rynku energii jest wciąż niska świadomość klientów i skomplikowane procedury. Mieliśmy nowego klienta, którego wniosek o przejście do nas został odrzucony, bo zabrakło ogonków w literach ą i ę - śmieje się menedżer z zagranicznego dostawcy energii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tysiące firm wybiera tańszy prąd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!