Uchylona decyzja ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej

Uchylona decyzja ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej uchylił decyzję wojewody zachodniopomorskiego, która zezwalała spółce PGE EJ 1 na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.

Jak powiedział we wtorek PAP sekretarz gminy Mielno Henryk Bieńkowski, decyzję uchylono ze względu na zbyt długi czas obowiązywania. PGE EJ 1 wnioskowała o dwuletni okres badań, tymczasem wojewoda wydał decyzję na pięć lat. Dodał, że decyzja nie uwzględnia konieczności sporządzenia raportu dot. ewentualnego wpływu badań na stan środowiska naturalnego.

Uchylenie decyzji przez ministra - jak mówił Bieńkowski - oznacza, że wojewoda powinien wszcząć nowe postępowanie w sprawie badań lokalizacyjnych.

PGE EJ 1 może się odwołać od decyzji ministra do sądu.

"Biuro prawne spółki analizuje uzasadnienie o unieważnieniu decyzji lokalizacyjnej w Gąskach. Będziemy się w najbliższym czasie zastanawiać, jakie działania z naszej strony będziemy chcieli podjąć w tej sprawie" - powiedział w we wtorek PAP dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ 1 Jacek Cichosz.

Jak zaznaczył, badania można rozpocząć bez decyzji lokalizacyjnej, bo do ich rozpoczęcia potrzebna jest jedynie zgoda właściciela danej nieruchomości.

"Decyzja ma ułatwić dialog i zapewnić dodatkowe mechanizmy ochronne przy prowadzeniu inwestycji" - wyjaśnił.

Jak ocenił, "dziś jest za wcześnie żeby mówić, że spółka będzie dążyć do tego, żeby móc (w Gąskach - PAP) przeprowadzić badania".

Cichosz podkreślił, że "Gąski są traktowane jako jedna z potencjalnych lokalizacji rezerwowych".

Decyzję dla PGE EJ 1 wojewoda zachodniopomorski wydał 8 lutego 2012 r. Gmina oraz prywatni właściciele wskazanych w niej działek odwołali się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej na początku kwietnia ub.r.

Wieś Gąski - w północno-zachodniej części gminy Mielno - jest jedną z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada 2011 r. Inne miejsca to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu uczestniczyło 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciw lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc., za było 5,3 proc.

Badania lokalizacyjne w Żarnowcu i Choczewie - jak poinformował we wtorek Cichosz - mają się rozpocząć w połowie br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!