UE bliżej realizacji celów protokołu z Kioto ws. redukcji emisji gazów

UE bliżej realizacji celów protokołu z Kioto ws. redukcji emisji gazów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska zbliżyła się nieco do realizacji celów protokołu z Kioto w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszając je w 2007 r. o 1,6 proc. Polska zmniejszyła emisje tylko o 0,1 proc. w porównaniu z 2006 r. - wynika z opublikowanego w piątek przez KE raportu.

Aby zrealizować wspólny cel redukcji emisji, wynoszący dla 15 "starych" krajów UE 8 proc. do roku 2012, pomocny może okazać się kryzys, który wywołał recesję gospodarczą.

Na razie spadek dla "15" wynosi 5 proc. w porównaniu z rokiem bazowym 1990. Sama KE przyznaje, że redukcja emisji w 2007 r. wynikała po części ze sprzyjających warunków atmosferycznych w niektórych państwach, ale tendencja jest wyraźnie spadkowa pomimo ówczesnego wzrostu gospodarczego (PKB zwiększył się w 2007 r. o 2,7 proc.). Spowolnienie rozwoju związane z obecnym kryzysem tym bardziej będzie sprzyjać redukcji, choć dostępne w tej chwili dane KE tego jeszcze nie wykazują, bo nie obejmują lat 2008-2009.

"Spadek poziomu emisji utwierdza nas w przekonaniu, że uda nam się osiągnąć cel określony w protokole z Kioto" - oświadczył z zadowoleniem unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

Jego optymizmu nie zmącił fakt, że połowa państw UE odnotowała wzrost emisji, w tym Hiszpania o 2,1 proc., a Grecja nawet 2,9 proc. Największy wzrost nastąpił w nowych krajach członkowskich (Estonia 14,8 proc., Litwa 8,1 proc. itd), co wynika z ich szybkiego wówczas tempa rozwoju gospodarczego.

Hiszpania może być w kłopocie, gdyż emituje o wiele za dużo w porównaniu z tym, na co pozwala jej protokół z Kioto. Dopuszczony ze względu na jej relatywne opóźnienie gospodarcze wzrost emisji do roku 2012 to 15 proc., tymczasem już zwiększyła je o 52,6 proc. w porównaniu z rokiem bazowym. Dalekie od realizacji swoich celów są też m.in. Irlandia, Luksemburg czy Portugalia, Włochy, a nawet Dania. Dimas ostrzegł, że krajom, które nie zrealizują celów, grożą kary finansowe, a ze strony KE - postępowania, które mogą znaleźć finał przed unijnym Trybunałem w Luksemburgu.

Cele protokołu z Kioto dotyczą 15 ówczesnych krajów członkowskich UE, które zobowiązały się, że do 2012 roku zredukują razem emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 8 proc. Wszystkie nowe kraje członkowskie (poza wyłączonymi z systemu Cyprem i Maltą) mają swoje indywidualne cele redukcji w wysokości 6-8 proc. Poza Słowenią, osiągnęły one cele z łatwością, zaliczając na poczet redukcji zamykanie zakładów przemysłowych podczas przemian na przełomie lat 80. i 90. Dla przykładu, cel redukcji Polski to 6 proc. do roku 2012, a dotychczasowa redukcja wyniosła aż 29,2 proc. w porównaniu z polskim rokiem bazowym 1988.

Większa jej część przypadła na lata przed 1990 rokiem; od 1990 r. emisje spadły o 13,2 proc., w latach 2006-2007 tylko 0,1 proc. To zaledwie 400 tys. ton gazów cieplarnianych mniej.

KE naciska na dalsze ograniczenie limitów emisji gazów cieplarnianych po roku 2012 w UE oraz w ramach nowego światowego porozumienia, które zastąpi protokół z Kioto. "Naszym głównym celem jest obecnie zadbanie o to, by na konferencji, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze, udało nam się osiągnąć ambitne światowe porozumienie w sprawie zmian klimatycznych po 2012 roku" - apelował Dimas.

Na najbliższym szczycie 18-19 czerwca szefowie państw i rządów "27" powinni dojść do porozumienia co do zasad, jak podzielić między kraje UE (uwzględniając wkład innych gospodarek świata jak USA, Chiny, Australia czy Japonia) koszty walki ze zmianami klimatycznymi w najuboższych krajach trzecich. KE na razie nie ujawnia konkretnych propozycji w tej sprawie.

"Wierzę, że uda nam się dojść do sprawiedliwego i zrównoważonego podziału obciążeń między kraje członkowskie" - powiedział Dimas.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE bliżej realizacji celów protokołu z Kioto ws. redukcji emisji gazów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!