UE: Opór wobec propozycji podziału na rynku energii

UE: Opór wobec propozycji podziału na rynku energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Propozycja podziału własnościowego firm energetycznych, forsowana przez Komisję Europejską (KE), wzbudza opór wielu państw członkowskich UE - wynika ze spotkania w Brukseli ministrów odpowiedzialnych za sprawy energetyki.

Potwierdziło się, że największymi przeciwnikami są Francja i Niemcy, ale swoje zastrzeżenia wyraziły też inne kraje, w tym Luksemburg, Austria, Belgia oraz - w bardziej umiarkowany sposób - kraje nordyckie. To wystarczająco wiele krajów, by w głosowaniu w Radzie UE odrzucić propozycję KE - informuje "Puls Biznesu".

Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs, który przed spotkaniem optymistycznie patrzył na wynik rozmów, przyznał ostatecznie, że jest "wiele krajów, które trzeba jeszcze przekonać".

Na razie Francja i Niemcy zostały wezwane do pilnego przedstawienia alternatywnych pomysłów na to, jak zapewnić swobodny dostęp do sieci przesyłowych dla wszystkich producentów, co ma zapewnić konkurencję i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw na wspólnym unijnym rynku z korzyścią dla konsumentów.

Piebalgs zażarcie bronił w poniedziałek 3 listopada propozycji KE przedstawionych we wrześniu w ramach tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Ale w imieniu KE zadeklarował, że jest gotów przeanalizować alternatywne propozycje.

Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem KE jest podział własnościowy (ownership unbundling) firm energetycznych, by zapewnić, że przesył i produkcja są zarządzane całkowicie niezależnie. Chodzi o wyeliminowanie konfliktu interesów, do którego dochodzi, kiedy firma sprzedaje energię i jednocześnie kontroluje sieci - ma wówczas wszelkie powody, by swoim konkurentom odmówić dostępu do infrastruktury, a także utrudniać budowę nowych linii i łączy.

Dla Polski najważniejsze będą zmiany na rynku gazu (podział na rynku energii elektrycznej już obowiązuje). Na razie istnieje od 1 lipca 2004 roku podział funkcjonalny: z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) została wydzielona firma Gaz- System, odpowiedzialna za przesył gazu polskimi sieciami wysokiego ciśnienia. Spółka eksploatuje sieć gazociągów przesyłowych o długości ok. 18 tys. km, tłocznie gazu i stacje redukcyjno- pomiarowe.

Zarówno grupa kapitałowa PGNiG, jak i Gaz-System, podlegają Ministerstwu Skarbu Państwa, co jest nie do pogodzenia z zasadą podziału własnościowego. Chodzi bowiem o zapewnienie, że zarządy obu firm podejmują decyzje w sposób całkowicie autonomiczny i wolny od politycznych nacisków. "Certyfikat" o rozdziale wyda Urząd Regulacji Energetyki, ale ostatnie słowo należeć będzie do KE, która ma się przyglądać z osobna sytuacji w poszczególnych krajach.

Propozycje KE nie prowadzą do prywatyzacji przedsiębiorstw w drażliwym sektorze energetycznym, co pozwoliło Polsce na poparcie rozdziału własnościowego. Polska uważa, że ownership unbundling pomoże w zbudowaniu unijnego rynku energii, choć pewnie nie jest to lekarstwo na wszystkie kłopoty. roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE: Opór wobec propozycji podziału na rynku energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!