UE: Polska oczekuje większej solidarności ws. emisji CO2

UE: Polska oczekuje większej solidarności ws. emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oczekujemy większej solidarności w UE w sprawie obniżania emisji CO2 - powiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski. Polska jako jedyny kraj zagłosowała we wtorek przeciw przyjęciu konkluzji rady środowiska UE nt. ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 r.

We wtorek w Luksemburgu spotkali się ministrowie ds. środowiska krajów UE. Rozmawiali o ścieżce redukcji emisji CO2 w UE do 2050 r., proponowanej przez KE.

"Polska jako jedyny kraj zablokowała konkluzje rady, nie zgadzając się na żadne kroki milowe na ścieżce redukcji emisji do 2050 r. To precedens" - powiedziało PAP unijne źródło zbliżone do negocjacji. "Możliwe, że sprawa będzie musiała być przeniesiona na wyższy szczebel polityczny, np. przywódców UE" - dodało.

Doniesienia te potwierdził rzecznik węgierskiej prezydencji Marton Hajdu. "Polska głosowała przeciwko konkluzjom rady ds. środowiska w sprawie proponowanej przez KE ścieżki ograniczania emisji CO2 w UE do 2050 r., a żeby przyjąć konkluzje, potrzebna jest jednomyślność" - powiedział PAP Hajdu.

"Oczekujemy większej solidarności w Europie i zrozumienia sytuacji poszczególnych państw członkowskich" - skomentował w trakcie spotkania minister środowiska Andrzej Kraszewski. "Prowadzone analizy powinny być poddane szerszej dyskusji, a skutki dla poszczególnych krajów należycie wzięte pod uwagę, wtedy możliwe będzie zgodne podjęcie decyzji o dalszych działaniach" - dodał.

Jak dowiedziała się PAP, początkowo nie tylko Polska miała wątpliwości i zanosiło się na głosowanie "pół na pół", ale ostatecznie wszystkie kraje UE poza Polską dały się przekonać. W kuluarach wtorkowego spotkania pojawiały się spekulacje, że Polska chce odwlec do czasu objęcia prezydencji w UE decyzję w sprawie CO2.

Polska sprzeciwia się zwiększeniu celów redukcji emisji CO2 w Europie argumentując, że obniży to konkurencyjność unijnej gospodarki i doprowadzi m.in. do znacznego wzrostu cen energii w Polsce, ponieważ do jej produkcji wykorzystujemy głownie węgiel. Tymczasem jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w kuluarach wtorkowego spotkania w Luksemburgu, Komisja Europejska nie wyklucza podniesienia celu redukcji emisji CO2 do 2020 roku z 20 do 30 proc.

Na początku marca Komisja Europejska przyjęła ścieżkę obniżania unijnych emisji CO2 o 80 proc. w 2050 r. Potwierdziła cel redukcji emisji do 2020 r. o 20 proc. nie wykluczając, że może to być 25 proc., jeśli kraje poprawią wydajność energetyczną i zwiększą udział energii odnawialnej. Dokument określa tzw. kroki milowe na drodze ograniczenia emisji o 80 proc. w 2050 r.: redukcja emisji o 40 proc. już w 2030 roku i o 60 proc. w 2040 r. Cele te nie są prawnie wiążące.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!