UE: wspólna wizja działań na rzecz klimatu to nie tylko liczby

UE: wspólna wizja działań na rzecz klimatu to nie tylko liczby
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspólna wizja działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych to dokument, który ma doprowadzić do powstawania ogólnoświatowej gospodarki niskowęglowej - powiedział we wtorek członek delegacji UE na Szczyt Klimatyczny w Poznaniu Brice Lalonde.

"Przy ustalaniu wspólnej wizji musimy sobie zdawać sprawę, że nie chodzi tylko o określenie liczbowe redukcji emisji. Ważną sprawą jest też przystosowanie się do zmian, które nas czekają. Wspólna wizja to przede wszystkim współpraca nad stworzeniem ogólnoświatowej gospodarki niskowęglowej" - powiedział Lalonde we wtorek podczas pierwszej konferencji prasowej UE na Szczycie.

Zaznaczył, że o wspólnej wizji na poznańskiej Konferencji będzie się mówiło na trzech forach: podczas warsztatów, spotkania grupy kontaktowej z organizacjami pozarządowymi i podczas okrągłego stołu ministrów ochrony środowiska, który zostanie zorganizowany w ostatnich dniach konferencji.

Podstawą działania UE w ramach wypracowywania wspólnej wizji będzie m.in. uznanie za pewnik wyników badań naukowców, którzy ostrzegają przed negatywnymi skutkami globalnego ocieplenia.

Głównym założeniem w dziedzinie redukcji emisji gazów cieplarnianych jest dla UE poziom 50-proc. redukcji w stosunku do 1990 roku dla wszystkich krajów rozwiniętych.

W poniedziałek rozpoczął się w Poznaniu Szczyt Klimatyczny ONZ COP 14

"Ważne jest, aby ustalić, do jakiego poziomu emisja CO2 może jeszcze wzrosnąć - bo będzie rosła. Ustalenie tej wysokości i oznaczenie terminu, kiedy to nastąpi, będzie miało także wpływ na ustalenie wspólnej wizji" - dodał Lalonde.

Przypomniał, że przyjęcie przez UE pakietu klimatyczno- energetycznego będzie wyraźnym sygnałem dla świata, że UE jest jednym z liderów w działaniach przeciwko zmianom klimatycznym.

W poniedziałek rozpoczął się w Poznaniu Szczyt Klimatyczny ONZ COP 14. Obecni na nim przedstawiciele rządów mają podsumować dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu, jak i wyznaczyć nowe zadania. Nowe porozumienie klimatyczne ma być uchwalone w 2009 roku w Kopenhadze.

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu UNFCCC wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE: wspólna wizja działań na rzecz klimatu to nie tylko liczby

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!