PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ujawnia się luka inwestycyjna w branży OZE

Autor: wnp.pl (ICh)
18-01-2016 19:02
Ujawnia się luka inwestycyjna w branży OZE
Fot. Fotolia

Większość tzw. dużych operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych w Polsce przewiduje, że w 2016 roku przyłączy mniej, a czasami drastycznie mniej, instalacji OZE niż w 2015 roku. Najprawdopodobniej w ten sposób ujawnia się tzw. luka inwestycyjna związana ze zmianami w systemie wsparcia OZE.

Eksperci dość jednoznacznie oceniali już pod koniec 2014 roku , że wprowadzana ustawą o OZE zmiana systemu wsparcia OZE z dotychczasowego (tzw. zielone certyfikaty) na aukcyjny doprowadzi do powstania w 2016 roku tzw. luki inwestycyjnej, czyli okresowego zahamowania inwestycji w OZE. Wiele wskazuje na to, że eksperci się nie mylili. Większość tzw. dużych operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych w Polsce przewiduje bowiem, że w 2016 roku przyłączy mniej, a czasami drastycznie mniej, OZE niż w 2015 roku.
Tauron Dystrybucja w 2015 roku przyłączył do swojej sieci OZE o sumarycznej mocy około 35 MW i przewiduje, że w tym roku przyłączy OZE o podobnej mocy jak w ub.r. PGE Dystrybucja przyłączyła w ub.r. OZE o mocy 395 MW, a zgodnie ze stanem zawartych umów w 2016 r. do sieci spółki mają zostać przyłączone OZE o mocy 250 MW. Z kolei Energa Operator , która w 2015 roku przyłączyła do swojej sieci instalacje OZE o łącznej mocy przyłączeniowej około 670 MW szacuje, że w br. przyłączy źródła OZE o łącznej mocy nie większej niż 30 MW. Natomiast Enea Operator przyłączyła w 2015 roku OZE o łącznej mocy ponad 340 MW, a w tym roku do sieci wysokich i średnich napięć przewiduje przyłączenie OZE o mocy około 40 MW.

Przyczyn spodziewanego w 2016 roku spadku mocy nowo przyłączanych instalacji OZE należy głównie upatrywać właśnie w wejściu w życie ustawy o OZE ,wprowadzającej istotne zmiany w systemie wsparcia dla inwestycji OZE, a w tym system aukcyjny wsparcia OZE. Pierwotnie system aukcyjny miał wejść w życie od 1 stycznia 2016. Mając tę wiedzę inwestorzy OZE starali się uruchomić swoje projekty w 2015 roku i zyskać jeszcze wsparcie w systemie zielonych certyfikatów, co miało być niemożliwe od początku 2016 albo dostosowywali harmonogramy projektów do systemu aukcyjnego, a więc zakładali, że zaczną je realizować dopiero po wygraniu aukcji.

Wprowadzona z końcem grudnia 2015 do ustawy o OZE poprawka odroczyła wejście w życie aukcyjnego systemu wsparcia OZE do 1 lipca 2016, co oznacza, że jeszcze instalacje OZE uruchomione w I półroczu 2016, a nie tylko do końca 2015, będą mogły skorzystać z certyfikatowego systemu wsparcia. Ta półroczna zwłoka w starcie systemu aukcyjnego prawdopodobnie niewiele jednak zmieni na rynku OZE i w następnych miesiącach nie dojdzie do eksplozji inwestycji. Dlatego, że jak wskazują eksperci, bardzo trudno jest radykalnie przyspieszyć budowę źródeł przygotowywanych pod kątem systemu aukcyjnego. I to wydają się potwierdzać informacje operatorów dotyczące przewidywanych przyłączeń OZE w br.

 Dalszy rozwój sytuacji na rynku OZE będzie zależał od tego kiedy zostanie ogłoszona pierwsza aukcja i jakie będą jej wyniki, ale mogą upłynąć nawet lata zanim będą jasne ostateczne efekty tej i następnych aukcji, czyli ile nowych mocy OZE zostanie oddanych do użytku w reżimie aukcji. Rzecz w tym, że  przepisy, których wejście w życie zostało odroczone do 1 lipca 2016, dają inwestorom zależnie od rodzaju instalacji od 24 do nawet 72 miesięcy (morskie farmy wiatrowe) na uruchomienie produkcji energii z instalacji OZE, które wygrają aukcje.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP