XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Układ blokuje tani prąd?

Układ blokuje tani prąd?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już od lipca ceny prądu mogłyby spaść, nawet o 30 proc. Jednak lobby wytwórców energii blokuje zmiany przygotowane przez posła PO, które mogłyby pomóc w zbijaniu cen i zaostrzaniu konkurencji.

Poseł PO Antoni Mężydło przygotował projekt ustawy, która zakłada powołanie giełdy energii i sprzedaż przez nią w 100 proc. wytwarzanego w Polsce prądu. To zaostrzyłoby konkurencję i zbiło ceny, które teraz producenci narzucają odbiorcom. Zmiany blokuje jednak lobby wytwórców energii. Na tyle skutecznie, że projekt Mężydły nie może nawet wejść pod dyskusję na forum sejmowej komisji energetycznej - informuje dziennik "Polska. The Times".

Z informacji dziennika wynika, że w utrzymanie monopolu karteli energetycznych angażuje się Ministerstwo Gospodarki. Nic dziwnego, w końcu wszystkie spółki należą do skarbu państwa i przynoszą mu zyski.

Projekt uruchomienia giełdy miał w czwartek trafić do Sejmowej Komisji Energetyki. Jednak, jak powiedział "Polsce" Andrzej Czerwiński, szef tej komisji, "były pilniejsze sprawy". Według Antoniego Mężydło, posła PO i autora projektu, prace nad ustawą są celowo blokowane. - Ani lobby energetycznemu, ani politykom nie zależy, by giełda ruszyła - twierdzi Mężydło.

Dzisiaj wytwórcy prądu, czyli PGE, Enea, Energa i Tauron, podzielili kraj między siebie i każdy z nich dyktuje w swoim regionie stawki. Ich wysokość niemal się nie różni. Projekt Mężydły zmusiłby ich do wystawiania całego wytwarzanego przez siebie prądu na giełdę energii. Odbiorcy, czyli głównie wielki przemysł, ale także gospodarstwa domowe, wybieraliby najtańszą i najlepszą dla siebie ofertę.

Dlatego resort przygotował własny projekt zmian w ustawie. Zakłada on, że na giełdę trafi maksymalnie połowa produkowanego w Polsce prądu. Drugą połowę spółki energetyczne będą mogły sprzedawać po własnych cenach. W ten sposób próbuje się konserwować obecny układ. Według Mężydły, winna temu jest wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska, która - zanim trafiła do Ministerstwa Gospodarki - pracowała w Tauronie, największym producencie prądu w Polsce. Sprawy nie ułatwiają też inni posłowie. - Mój projekt był już gotowy w grudniu. Cały czas napotykam jednak na problemy proceduralne, które blokują proces legislacyjny - żali się w "Polsce" Mężydło.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Układ blokuje tani prąd?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!