PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Umowa PIR z EDF ws. finansowania elektrociepłowni w Toruniu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-09-2015 12:29
Umowa PIR z EDF ws. finansowania elektrociepłowni w Toruniu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

EDF Polska i zarządzany przez Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych - Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych ("FIIK"), realizujący kapitałową część programu Inwestycje Polskie - podpisały umowę inwestycyjną, dotyczącą finansowania budowy nowej elektrociepłowni gazowej w Toruniu, w którym EDF Toruń (spółka należąca do EDF Polska w 95,22 proc.) od lat zapewnia dostawy ciepła.

Projekt przewiduje budowę nowej elektrociepłowni gazowej o mocy cieplnej 330 MWt i mocy elektrycznej ok. 100 MWe. W 2017 roku zastąpi ona obecne kotły węglowe, które nie będą spełniały przyszłych restrykcyjnych europejskich norm środowiskowych. Dzięki projektowi znacznie obniży się poziom emisji tlenków siarki (z 950 do 12 mg/m3), azotu (z 300 do 50 mg/m3) i pyłów (z 70 do 5 mg/m3).
- Projekt budowy elektrociepłowni gazowej w Toruniu i rozwój kogeneracji znakomicie wpisuje się w realizację głównego celu określonego w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2050 roku, jakim jest stworzenie warunków dla stałego i zrównoważonego rozwoju gospodarki, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz zaspokojenie potrzeb energetycznych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Nowy zakład zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia w perspektywie wieloletniej i poprawi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Spełniając nowe zaostrzone normy europejskie w zakresie emisji do atmosfery, przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w Toruniu - mówi Thierry Doucerain, prezes zarządu EDF Polska.

Całkowity koszt planowanej inwestycji szacowany jest na około 550 milionów złotych, z czego 275 milionów złotych zostanie sfinansowane z programu Inwestycje Polskie. FIIK przystąpi do utworzonej przez EDF Polska spółki celowej, która zrealizuje inwestycję.

Zaangażowanie FIIK w finansowanie budowy nowej elektrociepłowni pozwoli na realizację tej niezbędnej miastu i jego mieszkańcom inwestycji. Jednocześnie projekt pozwala realizować postawione przed programem Inwestycje Polskie cele, tj. zwiększenie skali inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki elektrociepłowni znacznie poprawią się warunki życia mieszkańców Torunia, co przełoży się na wzrost atrakcyjności i konkurencyjności społecznej miasta i jego okolic. Wysokosprawna energetyka powinna być bazą nowoczesnej gospodarki opartej o wiedzę i najnowsze rozwiązania technologiczne - mówi Jerzy Góra, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Nowa elektrociepłownia będzie wyposażona w wysokosprawną i niskoemisyjną instalację kogeneracyjną, produkującą energię elektryczną i ciepło o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 330 MWt (opcjonalnie do 390 MWt do 2025 roku) oraz mocy elektrycznej ok. 100 MWe, co pokryje bieżące potrzeby cieplne odbiorców oraz zapotrzebowanie szczytowe Torunia w okresie zimowym.

Uruchomienie nowej elektrociepłowni zaplanowano na pierwszą połowę 2017 roku. Przy inwestycji pracę znajdzie 250 osób.

Aktywa wytwórcze nowej elektrociepłowni będą stanowiły: 2 turbiny gazowe o mocy każda 45-55 MWe; 2 kotły wodne odzysknicowe o mocy każdy 105 MWt; 4 kotły wodne o mocy 30 MWt każdy, jako źródła szczytowe.

W celu optymalizacji pracy elektrociepłowni powstanie również akumulator ciepła. EDF Toruń planuje wybudowanie gazociągu o długości ok. 10 km, łączącego planowaną elektrociepłownię z gazową siecią przesyłową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP