Umowa ws. programu "Infrastruktura i Środowisko" w ciągu miesiąca

Umowa ws. programu "Infrastruktura i Środowisko" w ciągu miesiąca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa między Ministerstwem Środowiska a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie wdrażania unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" będzie zawarta w ciągu miesiąca - poinformował PAP szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

Jak wyjaśnił, trwają jeszcze ustalenia dotyczące zadań, które mogłyby realizować fundusze wojewódzkie i w jakiej roli miałyby one występować. Ale - dodał - nie miał wątpliwości, że to NFOŚiGW będzie główną instytucją wdrażającą program w obszarze ochrony środowiska.

"W ciągu miesiąca ostateczny kształt wdrażania Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" będzie zatwierdzony przez minister Marię Wasiak. Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju i jeszcze negocjujemy różne szczegóły" - powiedział minister.

Według niego po ustaleniu tych szczegółów NFOŚiGW będzie gotowy do podpisania umowy. "Myślę, że to nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca" - dodał.

Rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz przekazał PAP, że Fundusz ze zniecierpliwieniem czeka na decyzje w sprawie programu. Wyraził przekonanie, że "to kwestia najbliższego czasu".

Z budżetu unijnej polityki spójności na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 82,5 mld euro. Budżet programu "Infrastruktura i Środowisko" wynosi 27,41 mld euro - najwięcej ze wszystkich programów operacyjnych.

W perspektywie finansowej 2007-2013 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze wdrażały pięć osi priorytetowych programu "Infrastruktura i Środowisko". Dotyczyły one gospodarki wodno-ściekowej, gospodarowania odpadami i ochrony powierzchni ziemi, zarządzania zasobami i przeciwdziałania zagrożeniom środowiska, działaniami dostosowującymi przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska oraz - częściowo - infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku i efektywności energetycznej.

Komisja Europejska dotychczas zatwierdziła pięć z sześciu polskich programów operacyjnych na lata 2014-2020: program "Pomoc Techniczna", program "Polska Cyfrowa", program "Infrastruktura i Środowisko", program "Wiedza, Edukacja i Rozwój" i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia".

Wciąż czeka na zatwierdzenie KE program "Inteligentny Rozwój".

Programami krajowymi zarządzać będzie minister infrastruktury i rozwoju, inne resorty jako instytucje pośredniczące będą m.in. organizowały konkursy, wyłaniały projekty i zawierały umowy na unijne dofinansowanie. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa ws. programu "Infrastruktura i Środowisko" w ciągu miesiąca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!