XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Umowy dostawy energii będzie można wypowiedzieć

Umowy dostawy energii będzie można wypowiedzieć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne uwolni, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, rynek energii elektrycznej i gazu w Polsce.

15 czerwca w Sejmie odbędzie się trzecie czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 z późn. zm.). Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z koalicyjnym programem rządowym Państwo solidarne na wczorajszym posiedzeniu przedyskutowała pięć kolejnych poprawek, dotyczyły one m.in. rynku gazu - poinformowała "Gazeta Prawna".

Rynek ten jest równie ważny, jak i prądu (15,7 mln klientów) i obejmuje 6,7 mln odbiorców, głównie gospodarstw domowych.

- Po półtorarocznych zabiegach zostanie wreszcie uwolniony skostniały rynek energii, na czym głównie skorzystają odbiorcy - twierdzi posłanka Anna Paluch z PiS, która przedstawi ustawę w Sejmie.

Do projektu ustawy posłowie dodali przepis, który mówi, że za zobowiązania wynikające z umowy dostawy energii dla odbiorcy końcowego solidarnie odpowiadają zarówno wyodrębniony operator systemu dystrybucyjnego, jak i przedsiębiorstwo, z którego wyodrębniono część niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną - wyjaśnia "GP".

Ponadto odbiorca końcowy może wypowiedzieć umowę kompleksową bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Musi tylko złożyć pisemne wypowiedzenie. Umowa ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po drugim miesiącu, w którym oświadczenie odbiorcy dotarło do operatora. Ten z kolei w terminie trzech miesięcy od dnia wyodrębnienia poinformuje odbiorców końcowych sieci dystrybucyjnej o wyodrębnieniu części niezwiązanej z działalnością dystrybucyjną.

Stosowane w dostawach prądu taryfy, zatwierdzone przez prezesa URE i występujące w umowach zawartych przed 1 lipca 2007 r., będą obowiązywać nie dłużej niż do 31 grudnia 2007 r. W odniesieniu do firm zajmujących się dystrybucją gazu okres ich ważności przedłużono do 31 grudnia 2009 r., czyli o dwa lata dłużej niż w przypadku prądu - podał dziennik.

Zdaniem posłów ustawa powinna wejść w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą od dnia 24 czerwca 2007 r.

Zobacz także: Co przyniesie nowelizacja prawa energetycznego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy dostawy energii będzie można wypowiedzieć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!